Na Kosovu počinje elektronski nadzor za efikasno suzbijanje nasilja u porodici
On je to rekao nakon sastanka koji je organizovala Kosovska policija, a na kojem je prezentovano kako će funkcionisati linkovi za elektronsko praćenje za počinioce nasilja, odnosno osumnjičene.
Elektronski nadzor, koji će odmah stupiti na snagu, primjenjivaće se na svakog pojedinca, kažu nadležni, nakon donošenja sudske odluke o nalogu za zaštitu.
Većina žrtava nasilja u porodici su žene.
Zakon o elektronskom nadzoru stupio je na snagu u junu 2015. godine, ali nikada do sada nije primijenjen.
"Dugogodišnji je zahtjev da naša policija, u cilju efikasnije prevencije, boljih istraga i sveobuhvatnijeg tretmana, takođe pređe u ovu fazu elektronskih veza za praćenje", rekao je premijer.
Prsten će biti postavljen na stopalo ili ruku počinitelja, odnosno osumnjičenog, dok će žrtve i nadležni imati tragače. Ako osumnjičeni priđe žrtvi u zoni koju je sud odredio kao zabranjenu, signal se automatski šalje lokalnom i centralnom nivou policije i pokreću se standardne procedure intervencije.
"Naši najveći problemi su zbog činjenice da se nalozi za zaštitu ne poštuju. Nedostatak nije samo nedostatak elektronskih veza za praćenje, već nepoštivanje naloga za zaštitu. Pošto ima onih koji će nastaviti da ne poštuju zaštitne naloge, mi preduzeli gigantski korak ka nadgledanju svih ovih osoba", rekao je Kurti.
Ministarka pravde Aljbuljena Hadžiju (Albulena Hadxhiu) rekla je da nasilje u porodici nije privatna stvar, već odgovornost institucija, pa očekuje ozbiljnu akciju tužilaštva i sudova. Prema njenim riječima, blage kazne mogu samo ohrabriti prekršioce.
Ministar unutrašnjih poslova Dželjaj Svečlja (Xhelal Sveçla) rekao je da će se veze za nadzor koristiti i za sprečavanje drugih krivičnih djela, ali će primarni cilj biti sprečavanje ponavljanja nasilja nad ženama.
Šef policije Gazmend Hodža rekao je da policija ima obavezu da sprovodi postojeći zakon i da je to omogućeno nakon što je Vlada izdvojila poseban budžet, ne pominjući cifru.
Od 2010. godine na Kosovu je ubijeno 58 žena. U većini slučajeva počinioci ubistava bili su muževi, zatim očevi i sinovi.
Organizacije za ljudska prava su, u nekim slučajevima, okrivile vlasti da nisu zaštitile žene koje su u opasnosti od nasilja.