Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Kā noturēt Latvijā radītās inovācijas un neļaut tām aizplūst uz ārzemēm?

IR 

Zinātņietilpīgo jaunuzņēmumu dibināšanas veicināšana ir tikai viens solis, daudz svarīgāk ir tos noturēt valstī ilgtermiņā, kad notiek investīciju piesaiste un tehnoloģiju attīstība, jo lielākie ieguvumi seko tikai pēc tam – diemžēl ar to mums valstī privātajā sektorā klibo.

Atšķirībā no jaunuzņēmumiem, kas primāri balstīti IT tehnoloģijās un ir orientēti lielākoties uz kādas konkrētas nišas problēmas vai vajadzību risināšanu, zinātnē balstīto jaunuzņēmumu pamatā ir kāds atklājums, kam nereti sākumā pat vēl nav zināms viss pielietojuma potenciāls.

“Dziļo tehnoloģiju” jeb deep-tech jaunuzņēmumiem ir svarīgi veidot partnerību ar savas nozares līderiem, lai iespējami vairāk testētu savu risinājumu un veidotu prototipus, tā gūstot pārliecību, ka teorētiski izstrādātā un laboratorijā radītā tehnoloģija strādā arī dzīvē. Tas nozīmē to, ka nobriedušas kompānijas pasūtījumu veidā uzticētu kādas noteiktas savas problēmas, ražošanas vai servisa jomas uzlabošanu, līdz ar to sadarbība ir drīzāk simbioze, jaunuzņēmumam iekļaujoties piegādes vai ražošanas ķēdēs.

Latvijā daļa no TOP kapitāla uzņēmumiem pieder valstij vai pašvaldībām. Tāpēc mēs kā valsts vēlamies īstenot savas tautsaimniecības transformāciju uz viedo ekonomiku, un šis ir viens no soļiem, kā tuvoties šim mērķim.

Proti, stimulēt, lai valsts un pašvaldību uzņēmumi izmantotu Latvijā radītās inovācijas.

Latvijā dažādu nozaru vadošie uzņēmumi diemžēl ir kūtri uz šāda veida sadarbību. Varētu domāt, ka mūsu uzņēmumi to risina ar iekšējiem resursiem, taču pērn publicētie Eurostat dati liecina, ka Latvijas ieguldījumi izpētē un attīstībā ir starp zemākajiem Eiropas Savienībā.

Tāpat atbilstoši Eiropas Komisijas datiem European Innovatin Scoreboard 2023 jeb ES inovāciju indeksā Latvija no 27 dalībvalstīm ierindojas 25. vietā. Tas nozīmē, ka Latvijā inovatīvo uzņēmumu īpatsvars ir zemāks nekā ES vidējais, turklāt pārskatā norādīts, ka plaisa starp ES un Latviju turpina palielināties.

Tehnoloģiju testēšana “dzīvā” vidē ir neatņemama zinātņietilpīgo jaunuzņēmumu attīstības daļa, tāpēc, ja šādu sadarbību nav iespējams izveidot lokāli, nekas cits neatliek, kā raudzīties pēc partneriem ārvalstīs. Diemžēl tas nozīmē, ka viņu inovācijas, visticamāk, arī paliks turpat ārzemēs.

Piemēram, Latvijas zinātņietilpīgo jaunuzņēmumu attīstības platformā Commercialization Reactor izveidotais jaunuzņēmums Catalyco, kas attīsta risinājumu cinka oksīda, ko visbiežāk izmanto gumijas produktu, arī riepu ražošanā, otrreizējai izmantošanai. Catalyco piedāvā izmantot cinka oksīdu, kas atgūts no citu industriju blakusproduktiem, tā samazinot pirmreizējo materiāla ieguvi un padarot ražošanu ilgtspējīgāku. Catalyco ir iekļāvies lielo korporāciju Lanxess, Saint-Gobain un Dunlop piegāžu ķēdēs.

Šīs ārzemju kompānijas testē materiālu un vērtē jaunuzņēmumā radītā risinājuma turpmāko pielietojumu. Catalyco piemērs rāda, ja jaunuzņēmuma piedāvājums, pat vēl neesot gala izstrādes stadijā, var būt interesants lielajiem industrijas milžiem, viņi saskata tajā potenciālu. Šādā situācijā nonākt līdz prototipu testiem jau ir daudz vieglāk.

Cits platformā Commercialization Reactor izveidotais jaunuzņēmums Adianano izstrādājis tehnoloģiju, kas ļauj uzlabot akumulatoru kapacitāti, nepadarot tos lielākus un smagākus. Ir atrasts pilotpartneris Vācijā, un jaunuzņēmums gaida testēšanas rezultātus.

Taču ieguvējs ir ne tikai jaunuzņēmums. Ieguvējs ir arī industrijas milzis, kurš, sadarbojoties ar jaunuzņēmumu, var diversificēt riskus, ātrāk piekļūt inovācijām un talantiem.

Mums veidojas plaisa ne tikai starp Latviju un Eiropas Savienību inovāciju ziņā, bet arī starp mērķiem, kas ir valstij uz papīra, un rīcību realitātē. Catalyco, Adianano un vēl citu deep-tech kompāniju piemēri rada pārliecību, ka Latvijas jaunuzņēmumiem ir izaugsmes potenciāls, pat tāds, kurš var būtiski mainīt nozares. Tā nav teorija, tā ir prakse.

2023. gadā Ekonomikas ministrija publicēja pārskatu, kurā atzīmēts arī tas, ko mēs, radot jaunuzņēmumu attīstības platformu Commercialization Reactor, zinājām jau sen. Proti, mūsu reģions ir līdzvērtīgs Eiropas vadošajiem tehnoloģiju centriem un ir uz pareizā ceļa ar savām ambīcijām attīstīt Eiropas nākamo lielo vienradzi. Tāpēc jautājums ir, kā mainām rīcību un attieksmi, lai veicinātu savējo izaugsmi un palikšanu Latvijā. Atrisināsim to, un tam būs ilgtermiņa ietekme arī uz talantu un jauniešu noturēšanu valstī kopumā.

 

Autors ir Commercialization Reactor dibinātājs

The post Kā noturēt Latvijā radītās inovācijas un neļaut tām aizplūst uz ārzemēm? appeared first on IR.lv.

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

В пропавшем в Архангельской области вертолете находился депутат Сметанин



Мир

Туризм в Греции может внезапно закончиться: названа проблема, из-за которой принимать туристов будет невозможно






Новости 24 часа

Обзор известных приложений, созданных на iOS



Game News

Мафия-НН: Все началось за длинным столом на пивном заводе.



Москва

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в убийстве



News Every Day

Marin schools proactive on state cellphone restrictions



Блоги

В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»



Москва

Скрытая угроза: терапевт Кондрахин назвал симптомы — предвестники инфаркта



Сергей Брановицкий

Возможности по выступлениям для Певцов, Музыкантов, Артистов различных жанров и направлений музыки предоставляемых Продюсерским центром.



Москва

В Дзержинском прошли соревнования «Осенний кросс лыжников»



WTA

Рахимова обыграла Биррелл и вышла во второй круг WTA 1000 в Пекине



Москва

Hybrid запустил онлайн-академию Hybrid Training Hub



Сергей Лавров

Лавров заявил о превращении союза США и Южной Кореи в тройственный блок с Японией



Симферополь

Литературно-биографическая страничка "Жизнь, отданная людям", к 120-летию со дня рождения Н.Островского



Москва

В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»



Москва

Собянин: начато строительство тоннеля Рублево-Архангельской линии



Москва

Можно ли перевестись из одной автошколы в другую в процессе обучения?



103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

В этом году силами МЧС России спасены более сотни туристов

Путин: РФ и Туркмения будут наращивать взаимодействие для упрочения безопасности

В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»

Тренды аналитики: адаптация иностранцев в вузах, законы дружбы и депрессия у пожилых


Москва

Можно ли перевестись из одной автошколы в другую в процессе обучения?






Rss.plus

Агния Кузнецова в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» рассказала, как убедила Балабанова взять на роль её однокурсника

Можно ли перевестись из одной автошколы в другую в процессе обучения?

В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»

Обзор известных приложений, созданных на iOS

Moscow.media
Москва

Сергей Собянин рассказал о строительстве Рублево-Архангельской линии метро



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Анастасия Волочкова

"Поняла – это финал". Волочкова рассказала о неожиданном окончании романа с миллиардером




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Сборная команда Главного управления Росгвардии по Московской области вошла в тройку победителей на чемпионате Центрального округа

Всемирный день туризма отметят на ВДНХ 27 сентября

Чемпионат Центрального округа по летнему офицерскому троеборью завершился в Москве


WTA

Рахимова обыграла Биррелл и вышла во второй круг WTA 1000 в Пекине



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Чемпионат Центрального округа по летнему офицерскому троеборью завершился в Москве



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России