Мы в Telegram
Добавить новость
World News in Bosnian

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Zašto se svjetske sile takmiče u misijama na Mjesec?

Zašto se svjetske sile takmiče u misijama na Mjesec?

Sjedinjene Države žure da budu prva država čiji astronauti će sletjeti 2025. u povratničkoj misiji na Mjesec, a Kina do kraja ove decenije takođa planira misije na Mjesec sa i bez ljudske posade.

Indija razvija zajedničku misiju sa Japanom, skraćeno LUPEX (Lunar Polar Exspedition) kako bi se istražile regije "tamne strane Mjeseca" do 2026.

Tek tri države su postigle tzv. meko slijetanje na površinu Mjeseca, SAD, Kina i bivši Sovjetski Savez. Misija indijske letjelice Čandrajan-3 koja na Mjesec treba da sleti 23. avgusta, ako uspije, moga bi Indiju da uvede u ovu grupu.

Sjedinjene Države, bivši Sovjetski Savez i Kina su imali uspješne misije slijetanja na Mjesec u blizini ekvatora satelita, ali niko nije izveo uspješnu misiju na južni pol.

Južni pol Mjeseca je prema navodima NASA-e pun "misterija, nauke i intrige". Zašto?

Decenijama je percepcija javnosti o onome šta se dešava u svemiru bila oblikovana prvom svemirskom trkom iz 1960-ih godina između Sjedinjenih Američkih Država i bivšeg Sovjetskog Saveza koje su se takmičile ko će prvi poslati čovjeka na Mjesec.

Uprkos tome što je SSSR postao prva država koja je poslala prvi satelit u orbitu Zemlje 1957., poslala čovjeka u svemir i spustila letjelicu bez posade na lunarnu površinu, ipak je Amerikanac prvi zakoračio na Mjesec u "malom koraku za čovjeka, ali velikom za čovječanstvo". Što su bile riječi astronauta Neila Armstronga kada je zakoračio na površinu Mjeseca.

Misija Apolo 11 odvela je astronaute Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa na Mjesec a događaj je emitovan putem TV ekrana širom svijeta 20. jula 1969. godine. U narednim godinama uslijedile su Apolo misije, a posljednja se dogodila 1972.

Više od 50 godina kasnije, SAD ostaje jedina zemlja koja je s posadom astronauta uspjela sletjeti na Mjesec.

Ali to bi se uskoro moglo promijeniti jer je NASA posvećena da u okviru programa Artemis ponovo pošalje posadu na Mjesec, a Kina planira da njeni astronauti budu na Mjesecu do 2030.

U međuvremenu, sve češće misije sa posadama robota pokazuju obnovljeni interes za istraživanje svemira.

Nedavno otkriće značajnih džepova leda na Zemljinom najbližem nebeskom susjedu, pratiocu Mjesecu, donijelo je uzbuđenje naučnoj zajednici.

Kako su naučnici otkrili vodu na Mjesecu?

Još od 1960-ih, prije prvog slijetanja Apola, naučnici su spekulisali da bi moglo da bude vode na Mjesecu. Uzorci koje je na analizu donijela posada Apola krajem 1960-ih i početkom 1970-ih izgledali su da ne sadrže vodu.

Onda su istraživači Univerziteta Brown 2008. ponovo analizirali lunarne uzorke i otkrili hidrogen unutar sićušnih komadića vulkanskog stakla piše Reuters.

Godinu dana kasnije, 2009. instrument NASA-e na sondi Čandrajan-1, indijske svemirske agencije, otkrio je čestice vode na površini Mjeseca.

Iste godine, druga NASA-ina sonda koja je spuštena na južni pol pronašla je vodeni led ispod površine Mjeseca. Ranija misija NASA-e, Lunar Prospector iz 1998., pronašla je dokaze o postojanju najveće koncentracija vodenog leda u zasjenjenim kraterima južnog pola Mjeseca.

Podaci koje je prikupila NASA-ina svemirska letjelica koja kruži oko Mjeseca 14 godina, sugerišu kako se u nekim od kratera na strani u vječitoj sjenci nalazi vodeni led koji bi potencijalno mogao da održava život čovjeka.

Voda na Mjesecu postoji u čvrstom stanju ili pari zbog vakuuma koji nastaje jer Mjesec nema dovoljno gravitacije da zadrži atmosferu.

"Tek treba dokazati da je vodeni led dostupan. Drugim riječima, da li postoje rezerve vode koje se mogu ekonomično izvaditi?", rekao je Clive Neal, profesor planetarne geologije na američkom Univerzitetu Notre Dame, piše BBC.

Mogućnost pronalaska vode na Mjesecu uzbudljiva je na mnogo načina, kažu naučnici.

Zašto je voda na Mjesecu važna?

Naučnike zanimaju džepovi prastarog leda jer mogu da daju uvid u lunarne vulkane, materijale koje komete i asteroidi donose na Zemlju i porijeklo okeana.

Zaleđena voda do koje ne dopire sunčeva radijacija moguće je da se nakupljala u hladnim regijama Mjesečevog pola tokom miliona godina, što je dovelo do akumulacije leda na površini lunarnog tla što predstavlja jedinstven uzorak za analizu i bolje razumijevanje istorije vode u solarnom sistemu.

"Možemo da postavljamo pitanja o porijeklu vode i kakve su implikacije za razvoj života na planeti Zemlji", rekao je za BBC naučnik Simeon Barber koji radi za Evropsku svemirsku agenciju.

Postoje i drugi "pragmatični" razlozi zbog važnosti vode na ili neposredno ispod Mjesečeve površine, rekao je profesor Barber.

Ako leda ima u dovoljnim količinama, mogao bi biti izvor pitke vode za istraživanja na Mjesecu i mogao bi da pomogne pri hlađenju opreme.

Takođe bi mogo da se razbija kako bi se proizvodio hidrogen za gorivo i kiseonik za disanje koji bi bio podrška za misije na Mars i rudarenje na Mjesecu. Led je težak i skup i bilo bi skupo da se trasportuje sa Zemlje.

Ugovor Ujedinjenih nacija o svemiru iz 1967. zabranjuje da bilo koja nacija polaže vlasničko pravo na Mjesec, ali ne postoje odredbe koje bi zaustavile komercijalno poslovanje.

Napori pod vodstvom Sjedinjenih Država da se uspostavi skup načela za istraživanje Mjeseca i korištenje njegovih resursa, Artemis Accords, imaju 27 potpisnika. Kina i Rusija nisu potpisnice.

Svemirska trka ili 'zlatna groznica'?

Iskušenje da se novi pohodi u svemir posmatraju iz istorijske perspektive svemirske trke iz perioda Hladng rata kao modela je razumljivo, ali sve dok se istorija preslikava na trenutne događaje, to možda nije najbolji način, smatra Cathleen Lewis, kustosica za svemirski program muzeja Smithsonian, kako prenosi portal Popular Science.

"Po mom mišljenju, ovo nije nova trka", kaže ona. "Ako želite da se porede istorijski događaji, ovo je više zlatna groznica."

Uspješno okončan prvi turistički let u svemir Virgin Galactica

NASA očekuje da će ljudi živjeti na Mjesecu ovog desetljeća

Ali, danas više država, ili čak privatnih kompanija, ima kapacitete i tehnologiju da pošalje letjelicu na Mjesec.

Nastala je gužva u svemiru, sateliti koji opslužuju ekonomiju na Zemlji, prenose komunikacije, daju signale i nadgledaju vodu koja se koristi u poljoprivredi i druge resurse na pleneti.

Cilj odlaska u svemir više nije ostvarivanje tehnološke nadmoći. Umjesto toga, države žure da razviju postojeće tehnologije koje postaju preduslov za ekonomsku nezavisnost i blagostanje.

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Лед тронулся. Как волонтер из Ульяновска попала на «Арктику» и кому поможет портрет Карамзина



VIP

В Москве прошла Премия-практикум «Харизма Года»






Новости 24 часа

Яндекс, А.С. Пушкин, Святой Ленин ведут следствие. Настоящая сенсация! 225 лет А.С. Пушкину.



Game News

Показ геймплея тактики SteamWorld Heist II



Москва

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков



News Every Day

LeelooDolls: Revolutionizing the Sex Doll Industry



Происшествия

В Орловской области 13-летний мотоциклист сбил женщину



Москва

Инвесторы вложат более 1,5 триллиона рублей в развитие городской инфраструктуры по программе создания мест приложения труда



Баста

По Красноярску расклеили фейковые листовки VK Fest с Бастой — QR-код ведёт на сайт мошенников



Москва

В Люберцах строительство детсада на 120 воспитанников завершат в конце июня



Даниил Медведев

Российский теннисист Медведев снялся с турнира в Хертогенбосе



Москва

В Москве прошла Премия-практикум «Харизма Года»



#123ru.net

Погружение в современное российское искусство – стартовал 3-ий фестиваль «Территория. Красноярск»



Симферополь

Глава Росавиации рассказал о перспективах открытия аэропорта Краснодара



Москва

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал



Москва

Сергей Собянин рассказал о реализации проектов КРТ в столице



Москва

Два человека пострадали в ДТП с автозаком в Москве



103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

Руководитель ДВМС рассказал о запланированных Днях Москвы в других странах

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

К 17 июля построят объезд Твери и трасса Москва – Петербург станет непрерывной: сколько стоит проезд

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки


Москва

«Солнечная Азбука» в особом семейном центре «Семь-Я»






Rss.plus

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала года более 4,7 тысячи жителей Московского региона оформили страховую пенсию в автоматическом режиме на портале госуслуг

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки

Яндекс, А.С. Пушкин, Святой Ленин ведут следствие. Настоящая сенсация! 225 лет А.С. Пушкину.

Moscow.media
Москва

Собянин заявил о росте инвестиций в Москву из-за импортозамещения



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Metallica

Apocalyptica выложили кавер на Metallica «The Call Of Ktulu» на виолончелях




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Академия Плющенко требует почти два миллиона со сбежавшей от них юной спортсменки

В Швейцарии завершился чемпионат Европы по спортивной и фитнес-аэробике

«Столото» подписал соглашение в развитие стратегической поддержки комплекса ГТО и многоборья ГТО


ATP

Янник Синнер высказался о первом месте в рейтинге ATP и травме Новака Джоковича



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Андрей Макаревич

Осужденный за срыв концерта Макаревича служит с позывным "Макаревич"



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России