Добавить новость
1 июня 2023 года

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Загрузка...

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог

Первые новости сегодня

Тензии и турканици во бугарскиот парламент, седницата прекината

Бугарските пратеници дојдоа до физичка пресметка на пленарната седница на 1 јуни на која се дебатираше... Читать дальше...

Президент России поздравил семью Шишкиных из Адыгеи в День защиты детей

От Шаляпина до Копатыча: какие выставки проходят в Москве этим летом

«Фестиваль первых»

Спортсмены из Одинцова одержали победу на соревнованиях по акробатическому рок-н-роллу

Июнь
2023
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Все новости

SlobodnaEvropa.mk 

Груби- Антикорупциска доби редактирана верзија од Договорот со „Бехтел и Енка“

Антикорупциската Комисија добила редактирана верзија од Договорот со американско- турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ за изградбата на коридорите 8 и 10-д. Ова го изјави на 1 јуни вицепремиерот Артан Груби откако денеска членовите на Државната комисија за спречување на корупција се пожалија дека сè уште не го добиле целиот договор за да можат да работат на предметот кој што го отворија по допрен глас. Груби на денешниот настан по повод почнување со геомеханичките испитувања на почвата за изградбата... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Блинкен повика на „итна деескалација“ од Србија и Косово

Американскиот државен секретар Антони Блинкен на 1 јуни ги повика косовските и српските лидери да ги намалат тензиите, предупредувајќи дека ги ставаат на ризик аспирациите за европска интеграција. „Ги повикуваме владите на Косово и Србија да преземат итни чекори за деескалација на тензиите“, изјави Блинкен за новинарите пред состанокот на министри за надворешни работи на земји членки на НАТО во Осло. „Ние го поддржуваме процесот на евроатлантска интеграција на Косово и Србија. Но, сегашната... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Власта најави разговори за нов модел за пресметување на цената на струјата

Министерот за финансии и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и другите членови од Енергетскиот совет во рамки на Владата наредниот месец ќе разговараат за новиот модел за пресметување на цената на електричната енергија.  Ова го најави Министерот за економија Крешник Бектеши кој порача дека независно каков ќе биде утврдениот модел, поскапување на електричната енергија нема да има. „ Можам уште од денеска да им соопштам на граѓаните дека нема да плаќаат поскапа струја од 1 јули до крајот на годината“, рече Бектеши. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Вучиќ им вети на европските лидери дека ќе работи на деескалација на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави на 1 јуни дека Белград ќе направи се за да ја деескалира ситуацијата во Косово, Оваа информација е објавена на официјалниот профил на Вучиќ на социјалната платформа Инстаграм. Во објавите на Инстаграм, се наведува дека тој имал низа средби на маргините на самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, меѓу кои и со претседателката на Европската комисија, Урсула Фон Дер Лајен и со премиерот на Холандија, Марк Руте. Тој посочи дека со нив разговарал за актуелните предизвици во Косово... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Хаосот со учебниците веројатно ќе продолжи и следната учебна година

МОН распиша оглас за нови учебници во основно и средно образование за наредните две учебни години. Рокот за пријавување на огласот е до крајот на оваа учебна година. Но, хаосот со учебниците продолжува: стари учебници треба да се модернизирааат, во новите има бројни пропусти. Некои учебници доаѓаат на крајот на годината, други се повлекуваат, а останува прашањето како ќе започне следната учебна година?

SlobodnaEvropa.mk 

Во Казахстан навредата кон Назарбаев ќе биде декриминализирана

Пратениците во Казахстан се подготвени да го укинат членот од Кривичниот законик кој предвидува гонење за навреда на поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев. До ова дојде затоа што актуелниот претседател Касим-Жомарт Токаев продолжува да се дистанцира од својот претходник.  Казахстанската пратеничка Снежана Имашева на 1 јуни изјави дека членот 373 од Кривичниот законик, според кој јавното навредување или кое било друго нарушување на честа и достоинството на првиот претседател на Казахстан... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Бектеши- Нема гаранции само ветување дека нема да поскапи храната која до вчера имаше „замрзнати цени“

Нема гаранција дека производите кои до вчера имаа замрзнати цени, регулирани со владините мерки, нема да поскапат, изјави на 1 јуни министерот за економија, Крешник Бектеши по средбата со босанскиот колега, министерот за надворешна трговија Сташа Кошарац. Бектеши истакна дека од компаниите добил ветување дека тоа нема да се случи и дека во случај да се забележат неправилности, односно да се претера со цените, тогаш ќе се реагира. „Нема да продолжи мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Антикорупциска- Употребата на европско знаменце за коридорите 8 и 10 дел од политичката корупција

Употребата на европско знаме во Собранието, носењето закони по скратена постапка, носењето на специјални закони што ги негираат сите други закони е само дел од политичката корупција што ни се случува, изјави на 1 јуни членот на Антикорупциската комисија Нури Барјами во одговор на новинарско прашање до каде е работата со предметот за Договорот со „Бехтел и Енка“ за коридорите 8 и 10- д. „Во овој случај Комисијата само ќе укаже дека има некоја слабост и на крајот пак тоа продолжува. Појдовна точка... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Тензии и турканици во бугарскиот парламент, седницата прекината

Бугарските пратеници дојдоа до физичка пресметка на пленарната седница на 1 јуни на која се дебатираше за декларацијата предложена од политичката ултрадесничарска партија „Преродба“ и на „Продолжуваме со промените за демократската Бугарија ( ПП-ДБ). По овој настан седницата на парламентот е презакажана. Повод за тензичната атмосфера беа меѓусебните напади меѓу Искра Михаилова од „Преродба “ и Јавор Божанков од ПП-ДБ. Во нејзината декларација Михаилова цитира изјави од Националниот совет на ПП... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Новиот лимит за американскиот долг оди во Сенатот

Американскиот Претставнички дом со големо мнозинство го одобри пакетот за лимитот на долгот и буџетот доцна на 31 мај, кој беше дел од Договорот меѓу претседателот Џо Бајден и спикерот Кевин Мекарти за брзо усвојување пред истекот на крајниот рок. Следен чекор е усвојување на овој пакет во Сенатот. Тешко извојуваниот компромис задоволи малкумина, но законодавците оценија дека тој е подобар од алтернативата - катастрофален економски пресврт доколку Конгресот не реагира, јавува новинската агенција Асошиетет прес. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

И дете меѓу загинатите во рускиот ракетен напад врз Киев на 1 јуни

Во рускиот ракетен напад врз Киев во текот на ноќта на 1 јуни загинаа најмалку три лица, вклучително една млада девојка и нејзината мајка, а беа ранети уште 10 други, соопштија градските власти на 1 јуни. Бројот на жртви е најголем од еден напад врз главниот град на нацијата во изминатиот месец

SlobodnaEvropa.mk 

НАТО подготвен да испрати уште војници во Косово

НАТО е подготвен да испрати повеќе војници во Косово за да помогне во смирувањето на насилството на северот на оваа земја, каде што мнозинството се етнички Срби, изјави  на 1 јуни шефот на Алијансата, Јенс Столтенберг. Тој најави дека првите 700 војници веќе се на пат за Косово. „НАТО ќе остане буден. Ќе бидеме таму за да обезбедиме безбедна средина, како и да ги смириме и намалиме тензиите“, изјави Столтенберг за новинарите на пред почетокот на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Осло. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

На самитот на ЕУ ќе се разговара и за Косово каде што и денеска има собирања

Лидерите на Европската унија, на самитот во Кишињев, Молдавија,  треба да разговараат за ситуацијата во Косово на 1 јуни, како дел од меѓународните напори да се стави крај на кризата. Етничките Срби повторно се собраа на 1 јуни во градот Звечан, поприштето на жестоки судири на 29 мај, но денеска во помал број од претходните денови. Собири има и во другите општини на северот на косово. Најголемата косовска српска партија најави дека ќе ги продолжи протестите поради присуството на градоначалниците во општините со мнозинско српско население... Читать дальше...Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России103news.com — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Не нравится, не хотите слышать — не читайте, читаете — будьте взаимно вежливы и корректны в своих высказываниях. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — обозреватель новостей. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. 103news.com — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от 123ru.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.


Новости от наших партнёров в Вашем городе


103news.com — информационный сайт, транслирующий новости города Вашего города онлайн. Всё, что происходило и происходит в городе — в оперативной ленте ежедневных новостей в интерактивном режиме на сайте 103news.com.

Самые свежие новости Вашего города, а также полный архив ежедневных событий города с аналитикой, комментариями и прямыми ссылками на источники информации. Местные городские, авторитетные региональные и популярные федеральные новостные агентства и телеканалы — в одной ленте новостей, упорядоченные по времени публикации и с обязательным указанием первоисточника информации. Ничего лишнего. Всё о чём говорят, пишут в газетах и блогах, показывают по телевизору и транслируют в интернете — из первых рук.103news.com — самый полный календарь значимых и не очень событий Вашего города, в Вашем городе и о Вашем городе вчера, сегодня и прямо сейчас — от пользователей нашего сайта в режиме онлайн. А также — актуальные статьи и мировые новости.

Если же Вы проживаете в городе Вашем городе или у Вас есть просто интересная информация о городе и горожанах мы всегда рады разместить её на нашем портале с указанием в публикации Вашего авторства. Пишите нам на электронный адрес: mail@29ru.net. Создайте свой блог и, если он будет интересен, то Вы получите совершенно бесплатно баннер и прямую ссылку на него, размещённую на всех страницах региональных интернет-ресурсов нашей веб-группы, а это — более 1 000 000 просмотров в месяц.103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России

Топ 10 новостей последнего часа
Новости России

«Без мороженого вход запрещен»: куда сходить в Москве в первые дни июня

Терренкур – тропа здоровья в Сочи

«Это пощечина»: Кедми заявил о бешенстве США из-за шквала восточных провалов

Вице-президент АТОР: Грузия не станет конкурентом Турции за российских туристов


Москва

В российских регионах 1 июня 2023 года введут запрет на продажу алкоголя


Rss.plus

Два коридора Лачинский и Зангезурский: первый законный, а второй спекулятивный

Терренкур – тропа здоровья в Сочи

Депутат ГД РФ Константин Затулин: Запад закроет глаза на этнические чистки и депортацию армян из Карабаха, если Азербайджан вступит в конфронтацию с Ираном

Почта России запустила прямую авиадоставку в Шанхай

Moscow.media
Москва

Сергей Собянин: восстановительные работы в эвакуированных домах завершены103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Владимир Высоцкий

Высоцкий сделал бесценный подарок легенде СССР. Знаменитый хоккеист воспользовался им лишь один раз!
Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Регулярные хоккейные турниры "Прорыв Москва" 18-19 августа 2023 г.

Медицинская помощь на массовых мероприятиях - ПрофМедСпас

В Росгвардии проходят праздничные мероприятия, посвященные Международному дню защиты детей


Александр Зинченко

Команды Зинченко и Шевченко проведут благотворительный матч на стадионе «Челси»Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Пешеходный переход через железную дорогу построят на станции Тесна в КаширеЧастные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России