Добавить новость
1 июня 2023 года

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Загрузка...

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог

Первые новости сегодня

NATO vë në gatishmëri trupa shtesë për dislokim në Kosovë

NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë “në rast se ka nevojë”, shkaku i tensioneve në veri të vendit. Читать дальше...

5 историй из детства звезд российского шоу-бизнеса

Экономист Разуваев предсказал заметное укрепление рубля в 2023 году

Спортсмены из Одинцова одержали победу на соревнованиях по акробатическому рок-н-роллу

«Фестиваль первых»

Июнь
2023
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Все новости

Evropaelire.org 

Maqedonia e Veriut heq kufizimet e çmimeve

Qeveria e Maqedonisë së Veriut nga 1 qershori ke hequr të gjitha masat që kishin të bëjnë me kufizimin apo ngrirjen e çmimeve të produkteve ushqimore. Vendimi për kufizimin e çmimeve të produkteve bazë të ushqimit ishte miratuar më 1 mars dhe kryesisht kishte të bënte me uljen e çmimit të bukës në 0.50 euro nga rreth 1 euro sa shitej para masës së Qeverisë. Përveç bukës, ishin ngrirë edhe çmimet për shumë produkte të tjera, si mielli, sheqeri, vaji, fasulet, qepët, frutat e perimet etj. Masat e Qeverisë... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Hovenier takohet me Kurtin: Po mendojmë si ta inkurajojmë Kosovën ta bëjë atë që duhet

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, tha pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, se SHBA-ja “po mendon se çfarë mjete të tjera ka për ta inkurajuar Qeverinë e Kosovës” ta qetësojë situatën në veri. I pyetur për sanksionet potenciale që mund t’ia vendosë SHBA-ja Kosovës për moskoordinim me të, Hovenier tha se “ka pasur disa pasoja, por shpresoj ta kalojmë [këtë situatë] që të mos ketë pasoja të tjera”. “Nuk jam në pozitë të them [cfarë mund të jenë pasojat e tjera]. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Një muaj paraburgim për dy serbë të arrestuar në veri

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur se ka vendosur masën e paraburgimit për një muaj për dy shtetas të Serbisë, të cilët ishin arrestuar një ditë më parë në veri të Kosovës për “posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve”. Më 31 maj, Policia e Kosovës bëri të ditur se kishte arrestuar dy serbë, pasi që u ishin gjetur "disa pajisje të kundërligjshme, përfshirë maska kamuflazhi, emblema me simbole nacionaliste, dokumentacione”. Në mesin e gjësendeve që Policia raportoi se gjeti në veturën e tyre kishte edhe thika... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Osmani fajëson bandat kriminale, Vuçiqi do tërheqjen e kryetarëve

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, akuzuan njëri-tjetrin për rritjen e tensioneve në veri të Kosovës - zonë e banuar me shumicë serbe. Osmani fajësoi “bandat kriminale” serbe për dhunën atje, ndërsa Vuçiq tha se zgjidhje e krizës do të ishte tërheqja e kryetarëve shqiptarë nga komunat me shumicë serbe. Osmani dhe Vuçiq morën pjesë në një samit evropian në Kishinjev të Moldavisë.

Evropaelire.org 

Kompetencat e NATO-s në Kosovë

Dikur rreth 50.000, sot afër 4.000 paqeruajtës të misionit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), KFOR, vazhdojnë misionin e tyre në Kosovë. Trupat e KFOR-it, që janë nga 27 shtete të botës, kanë për mandat që të ofrojnë mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë. Mandati i tyre buron nga rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e miratuar më 10 qershor 1999, një ditë pas nënshkrimit të Marrëveshjes Teknike të Kumanovës.... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Irani raportohet se ekzekutoi të paktën 142 persona në maj

Grupi për të Drejtat e Njeriut në Iran (IHR) thotë se të paktën 142 persona u ekzekutuan në Iran gjatë muajit maj, shifër kjo më e larta mujore në tetë vjetët e fundit. Këto ekzekutime vijnë gjatë një kohe kur regjimi i Iranit po tenton t’i shtypë protestat mbarëkombëtare me metoda që, sipas grupit mbikëqyrës me seli në Norvegji, kanë për qëllim përhapjen e “frikës shoqërore”. Në deklaratën e publikuar më 1 qershor, IHR-ja shtoi se deri më tani këtë vit, dënimi me vdekje është administruar të paktën 307 herë... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Policia thotë se dy kosovarë janë sulmuar në Mitrovicën e Veriut

Policia e Kosovës ka thënë se dy kosovarë janë sulmuar teksa kanë qëndruar në hyrje të sheshit në Mitrovicën e Veriut më 1 qershor. Ata janë dërguar për trajtim mjekësor, pasi që kanë pësuar lëndime trupore. “Në Mitrovicë të Veriut janë sulmuar dy qytetarë meshkuj kosovarë, të cilët kanë qenë duke qëndruar në hyrje të sheshit në Mitrovicë të Veriut. Viktimat janë sulmuar nga një grup kriminelësh të cilët kanë qenë të maskuar dhe të organizuar për sulmin e kryer”, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Blinken paralajmëron Kosovën dhe Serbinë: Tensionet pengojnë integrimet euroatlantike

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri sërish thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në veri të Kosovës. Ai paralajmëroi se situata aktuale i pengon proceset e integrimit euroatlantik për të dyja vendeve. “Ne e mbështesim procesin e integrimit euroatlantik për Kosovën dhe Serbinë. Por, përshkallëzimi aktual më shumë i pengon sesa i ndihmon përpjekjet për të ecur në atë drejtim”, tha ai. “Ne kemi qenë shumë të qartë në shqetësimet tona... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Kurti: Asetet dhe ndërtesat e Republikës duhet të mbrohen prej bandave

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se "nuk e paramendon" zvogëlimin e pranisë së Policisë së Kosovës në komunat veriore të vendit, pa u larguar “bandat kriminale të nacionalizmit e shovinizmit të djathtë ekstrem, të cilët e adhurojnë Millosheviqin e Putinin”. Kërkesën që njësitë speciale të Policisë së Kosovës të zëvendësohen me trupat e KFOR-it, e kanë paraqitur përfaqësuesit e Listës Serbe, si kusht për të tërhequr protestuesit serbë nga ndërtesat e komunave në veri, ku edhe janë tubuar 4 ditët e fundit. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Protesta, "punë" për serbët në veri

Serbët po vazhdojnë protestat në pjesën veriore të Kosovës, kundër kryetarëve të rinj shqiptarë të komunave. Në një rrugë në Zveçan, punonjësit e Autoritetit të Përkohshëm të komunës, që funksionon nën sistemin e Serbisë, po vendosin nënshkrimet në një listë, si dëshmi “të ardhjes në punë”. Në Mitrovicën e Jugut, një qytetarësh shqiptarë po protestojnë përkundër kërkesës së Policisë së Kosovës që të mos i përgjigjen thirrjes së postuar në mediat sociale për demonstratë dhe "marshim drejt veriut".

Evropaelire.org 

Daçiq: SHBA-ja e porositi Kurtin se duhet ta formojë Asociacionin

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë porositur kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, se duhet të formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Zyrtarët amerikanë kanë thënë më herët se si Kosova, ashtu edhe Serbia duhet t’i kryejnë të gjitha obligimet e marra gjatë dialogut për normalizimin e marrëdhënieve.   “Prishtina është mësuar të jetë e preferuara e Perëndimit dhe nuk është përballur me kërcënime deri më tani. Këtë që e kanë thënë amerikanët... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Kosova e Serbia e fajësojnë njëra-tjetrën për tensionet në veri

Serbia duhet të ndalojë aktivitetet e saj që synojnë destabilizimin e Kosovës për t'i dhënë fund dhunës në veri të vendit, tha të enjten presidentja e Kosovës Vjosa Osmani. "Sfida vjen nga Serbia, një vend që ende duhet ta pranojë të kaluarën e tij", tha Osmani për agjencinë e lajmeve Reuters. "Situata është e tensionuar, por ne duhet të sigurohemi që të rivendosim sundimin e ligjit në Kosovë dhe të kuptojmë se kërcënimi vjen nga mohimi i ekzistencës së Kosovës si shtet sovran nga ana e Serbisë", tha ajo. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Policia e Kosovës: Thirrjet për protesta, të dyshimta dhe qëllimkëqija

Policia e Kosovës u bëri thirrje qytetarëve që t’i shpërfillin thirrjet për pjesëmarrje në një protestë sot në jug të Mitrovicës. Policia tha se është në dijeni se “nëpër media të ndryshme sociale, nga persona dhe profile të ndryshme, janë duke qarkulluar postime me thirrje ndaj qytetarëve shqiptarë, për pjesëmarrje në gjoja protestë masovike, sot në ora 12:00, në jug të Mitrovicës dhe me synimin kinse për marshim në veri të vendit”. Në komunikatën dërguar mediave, policia tha se është vërtetuar... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Stoltenberg: NATO-ja do të mbetet vigjilente mbi situatën në Kosovë

NATO-ja është e gatshme të dërgojë edhe më shumë trupa në Kosovë, për të qetësuar dhunën në veriun e këtij vendi, të banuar me shumicë serbe, tha të enjten shefi i aleancës, Jens Stoltenberg. Ai shtoi se 700 trupat e para përforcuese, janë tashmë në rrugë për në Kosovë. "NATO-ja do të mbetet vigjilente. Ne do të jemi atje për të siguruar një mjedis të sigurt, si dhe për të qetësuar dhe ulur tensionet", u tha Stoltenberg gazetarëve në margjina të një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s në Oslo. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Pak protestues në Zubin Potok, Policia ruan objektin e komunës

Një numër i vogël qytetarësh serbë janë mbledhur në mëngjesin e së enjtes së 1 qershorit në qytezën e Zubin Potokut, për të protestuar kundër kryetarit të ri shqiptar, për të katërtën ditë me radhë. Objektin e komunës është duke e ruajtur Policia e Kosovës.

Evropaelire.org 

“Nënshkrim” për pjesëmarrje në protestë

Qytetarët në Zveçan filluan të mblidhen në orët e hershme të mëngjesit të 1 qershorit në protestë kundër kryetarit shqiptar. Punonjësit e Autoritetit të Përkohshëm të kësaj komune, që funksionon nën sistemin e Serbisë, u regjistruan në listën e të punësuarve që u vendos në një tavolinë, si dëshmi që “vijnë në punë”. Forcat e misionit paqeruajtës të NATO-s, KFOR, janë të dislokuara në të gjithë Zveçanin. Në këtë komunë në veri të Kosovës, ashtu si edhe në Leposaviq e Zubin Potok - që të tria të banuara... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve në Kosovë

Në shenjë mbështetjeje për serbët në Kosovë, disa qindra qytetarë u mblodhën mbrëmjen e së mërkurës para një kishe në Podgoricë të Malit të Zi. Në tubim nuk pati fjalime, ndërsa pjesëmarrësit brohorisnin "Kosova është zemra e Serbisë" dhe mesazhe të tjera. Ata kishin veshur bluza me mesazhet “Vëllai për vëllain, nuk ka dorëzim”, “Kosova është Serbi”, “Mali i Zi - Rusi”, si dhe me imazhin e presidentit rus, Vladimir Putin. Ftesa për tubim është shpërndarë në rrjetet sociale dhe thuhet se është organizuar nga një grup qytetarësh. Читать дальше...Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России103news.com — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Не нравится, не хотите слышать — не читайте, читаете — будьте взаимно вежливы и корректны в своих высказываниях. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — обозреватель новостей. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. 103news.com — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от 123ru.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.


Новости от наших партнёров в Вашем городе


103news.com — информационный сайт, транслирующий новости города Вашего города онлайн. Всё, что происходило и происходит в городе — в оперативной ленте ежедневных новостей в интерактивном режиме на сайте 103news.com.

Самые свежие новости Вашего города, а также полный архив ежедневных событий города с аналитикой, комментариями и прямыми ссылками на источники информации. Местные городские, авторитетные региональные и популярные федеральные новостные агентства и телеканалы — в одной ленте новостей, упорядоченные по времени публикации и с обязательным указанием первоисточника информации. Ничего лишнего. Всё о чём говорят, пишут в газетах и блогах, показывают по телевизору и транслируют в интернете — из первых рук.103news.com — самый полный календарь значимых и не очень событий Вашего города, в Вашем городе и о Вашем городе вчера, сегодня и прямо сейчас — от пользователей нашего сайта в режиме онлайн. А также — актуальные статьи и мировые новости.

Если же Вы проживаете в городе Вашем городе или у Вас есть просто интересная информация о городе и горожанах мы всегда рады разместить её на нашем портале с указанием в публикации Вашего авторства. Пишите нам на электронный адрес: mail@29ru.net. Создайте свой блог и, если он будет интересен, то Вы получите совершенно бесплатно баннер и прямую ссылку на него, размещённую на всех страницах региональных интернет-ресурсов нашей веб-группы, а это — более 1 000 000 просмотров в месяц.103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России

Топ 10 новостей последнего часа
Новости России

Терренкур – тропа здоровья в Сочи

Вице-президент АТОР: Грузия не станет конкурентом Турции за российских туристов

Международный турнир по легкой атлетике имени знаменитого советского спортсмена Анатолия Ивановича Зимина прошёл на днях в Московской области, на стадионе Зарайска

Международная конференция «Москва – Третий Рим» завершилась в Псковской области


Москва

Почему вышки 5G никак не влияют на наше здоровье?


Rss.plus

Терренкур – тропа здоровья в Сочи

Два коридора Лачинский и Зангезурский: первый законный, а второй спекулятивный

Почта России запустила прямую авиадоставку в Шанхай

Депутат ГД РФ Константин Затулин: Запад закроет глаза на этнические чистки и депортацию армян из Карабаха, если Азербайджан вступит в конфронтацию с Ираном

Moscow.media
Москва

Сергей Собянин рассказал о новом проекте в детских поликлиниках Москвы «Подарок за храбрость»103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Баста

Баста выступит на финале Фонбет Кубка России с песнями «Моя игра» и «Сансара»
Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Старейший в России благотворительный турнир по гольфу пройдет при поддержке Relax FM

Медицинская помощь на массовых мероприятиях - ПрофМедСпас

В Росгвардии проходят праздничные мероприятия, посвященные Международному дню защиты детей


Андрей Рублёв

Российский теннисист Рублев обыграл француза Муте и вышел в третий круг «Ролан Гаррос»Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Экономист Разуваев предсказал заметное укрепление рубля в 2023 годуЧастные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России