Мы в Telegram
Добавить новость
World News in Bosnian



Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Između škole i interneta: Koliko je nasilje postalo socijalna norma?

Između škole i interneta: Koliko je nasilje postalo socijalna norma?

Istraživanje koje se izvodi na godišnjem nivou u Sjedinjenim Državama pokazalo je da je u proteklih pet godina maltretiranje i uznemiravanje u školama poraslo, a da je procent djece i tinejdžera koji su rekli da su bili izloženi takvoj vrsti ponašanja 2023. bio 40 posto od ukupno ispitanih 130.000.

Ispitanici su bili djeca i tinejdžeri od 9 do 18 godina starosti od kojih je 18 posto reklo da je imalo iskustvo digitalnog nasilja i maltretiranja na internetu.

Nasilje u društvu prisutno je u javnom prostoru od jezika, politike, medija i reflektuje se u ponašanju učenika u školama, rekla je za Radio Slobodna Evropa psihološkinja Armina Čerkić.

"Mi ne živimo u izolaciji od okruženja već živimo u kontekstima i proje svega vrijednosti koje se održavaju u jednom društvu utiču na ponašanje djece, ali i na percepciju koju djeca imaju o društvu", navela je Čerkić dodajući da je možda značajnije od onoga šta djeca misle o društvu u kojem žive ono što vide da je "poželjno i dozvoljeno".

Šta je maltretiranje?

Maltretiranje se javlja kada pojedinac (ili grupa) ponavlja i namjerno čini štetu drugoj osobi ili grupi ljudi koja ne može da izbjegne targetiranje.

Maltretiranje može da bude fizičko, verbalno, socijalno u šta spada laganje, širenje glasina, isključivanje, nanošenje štete nečijoj reputaciji. Maltretiranje se takođe može odigravati u digitalnom prostoru plasiranjem uvredljivih poruka, postova, fotografija ili video sadržaja ili se ispoljava kroz oponašanje drugih na mrežama.

Čerkić kaže kako nasilje može biti fizičko, emotivno i seksualno, ali naglašava i da zanemarivanje takođe spada u oblik nasilja.

Od vršnjačkog nasilja do antidepresiva

Učenici u BiH sve češće probleme rješavaju pesnicama

Posljedice kod onih koji trpe nasilje se mogu ispoljiti i kroz promjene u ponašanju i na nivou emocija, a kada se govori o nasilju u specifičnom školskom kontekstu onda je to "nivo akademskog uspjeha", ukazala je Čerkić.

"Djeca koja su izložena nekom obliku nasilnog ponašanja, ili ponašanja koje nije pozitivno, imaće poteškoće da se skoncentrišu, ali će prije svega imati manje vjere u svoje sposobnosti i manje samopouzdanja da mogu nešto samostalno da urade", rekla je Čerkić pojašnjavajući kako se manifestuje iskustvo nasilja u školi.

Kako razgovarati o iskustvu nasilja?

Tajnovitost, stid i krivnja vezuju se uz definiciju nasilja, jer su to osjećanja sa kojima se suočava osoba koja prolazi takvo iskustvo i teško progovara o proživljenom.

"Da bi se moglo razgovarati o tome potrebno je sigurno okruženje unutar kojeg će dijete moći da kaže, a roditelji da bez krivnje i bez okrivljavanja drugog, čiju. Naravno u sve mora biti uključeno školsko osoblje koje treba osigurati jedan takav siguran prostor. Za tako nešto je potrebno i prostora i vremena i nisam sigurna koliko sistem to omogućava."

Čerkić navodi kompleksnost stvaranja sigurnog okruženja kroz slučaj seksualnog zlostavljanja djevojčice 8. razreda koju su zlostavljala dva dječaka.

Intervencija koja je uslijedila nakon seksualnog zlostavljanja podrazumijevala je da se prvo razgovaralo sa nastavnicom koja je rekla da se "ništa strašno nije desilo" jer se o tome nije otvoreno govorilo, navela je Čerkić, dodajući da je upravo nedostatak otvorenosti razlog zašto je nastavnica to interpretirala na način koji nije davao potrebnu ozbiljnost slučaju.

U slučaj su se nakon toga uključili psiholog i pedagog, ali ni to nije bilo dovoljno. Na kraju su bili uključeni roditelji pred nastavnice, školskog pedagoga i psihologa što je dovelo do promjene plana ponašanja i zaštite djevojčice.

"Slučaj je u školi otvorio razgovore o seksualnom obrazovanju, seksualnom identitetu, različitosti, netoleranciji", rekla je Čerkić ukazavši kako je to bio dobar rezultat na nivou škole.

"Poenta je u tome da nasilje samo po sebi, bilo da je emotivno, seksualno ili fizičko, donosi tajnu sa sobom, a da biste govorili o tajni morate postepeno kreirati sigurno okruženje. Ne postoje brza rješenja kada se govori o nasilju."

Dinamika moći i nerazumijevanje je suština ideje nasilja. Princip nasilja je jači-slabiji, naglasila je Čerkić, objašnjavajući da se u društvima Zapadnog Balkana kontinuirano održavaju prijetnje dinamike moći, a da je izlaz iz tog kruga podržavanje različitosti. "Razumijevanje i sigurno okruženje nasuprot tome znače da postoje različita mišljenja i da svako ima prostor da iznese to različito mišljenje."

Kako se odnositi prema djeci zlostavljačima?

Faktori rizika za raširene oblike agresivnog ponašanja su siromaštvo i ekonomije u tranziciji.

Čerkić kaže kako "ono što ne ide u prilog društvima Zapadnog Balkana je to što su ta društva "bila izložena kriznim, ratnim situacijama", jer "djeca koja čine nasilje prema drugoj djeci to rade u određenom kontekstu, pošto svako ponašanje ima kontekst".

Vršnjačko nasilje u Crnoj Gori: 'Sa zabrinutošću šaljem djevojčice u školu'

Traume vršnjačkog nasilja iz ugla djeteta

Prva reakcija na nasilnika i zlostavljača je osuđivanje i etiketiranje, kaže Čerkić, međutim, navodi da su se takve metode pokazale kao neefikasne u radu sa vršnjačkim nasiljem u školi. Jer, kako pojašnjava, "ako je jedno dijete etiketirano jako je teško vidjeti drugu stranu, ono što je pozitivno kod djeteta i koje vrijednosti bi takvo dijete moglo da unese koje bi napravile razliku".

Proširenje sistema je nešto na šta ukazuje praksa sistemske i porodične psihoterapije. Proširivanje sistema znači i razmišljanje izvan etiketa prikačenih osobama koje čine nasilje ili, s druge strane osobi nad kojoj je vršeno nasilje.

"To je prvi korak, gledanje preko nemilog događaja i pokušati se fokusirati na to kako i samo dijete može da preuzme odgovornost. Drugi korak, je da takva osoba postane koristan član male zajednice u školi u nadi da bi mogla postati koristan član i šire zajednice", istakla je Čerkić.

Šta sa digitalnim nasiljem?

Dok je maltretiranje u školi postojalo davno prije pojave interneta, sveprisutni pametni telefoni i društvene mreže otvorile su novu arenu za agresivno ponašanje koje može da vidi mnogo više ljudi.

Digitalno nasilje, za razliku od maltretiranja koje se dešava za vrijeme škole, ne prestaje, što žrtvama takvog ponašanje produbljuje emocionalne traume.

U prosjeku, prema nekim ispitivanjima, svaku četvrti tinejdžer u Americi bio je izložen digitalnom nasilju i maltretiranju na internetu.

Onlajn nasilje, zločin koji zakon u BiH ne prepoznaje

Mračna strana digitalnog odrastanja

Kako navode zagovarači sigurnosti na internetu najbolji način prevencije ili zaustavljanja je da roditelji budu intenzivno uključeni i nadgledaju društvene mreže djeteta.

Čerkić ističe da svako ko je bio izložen nekom traumatskom iskustvu ne razvija neumitno neke smetnje.

Teorijski je dokazan fenomen posttraumatskog rasta koji označava pozitivnu promjenu koja može nastupiti nakon traumatskog događaja ili životne krize. "Postoji nešto iz traume, koliko god paradoksalno zvučalo, što može biti dobro", naglasila je Čerkić.

Međutim masovnost vršnjačkog nasilja bilo u školi ili na internetu može se posmatrati i kao poziv da se radi na dekonstrukciji socijalnih uvjerenja koja određuju kakav je ko.

Na primjer, prema istraživanju Istraživačkog centra Pew, gotovo polovina tinejdžera u Sjedinjenim Država prošla je kroz digitalno nasilje, dok se fizički izgled smatra relativno uobičajenom razlogom zašto dolazi do maltretiranja na internetu.

"Ako se govori o specifičnom slučaju tinejdžerki koje su fokusirane na svoj izgled i to je povezano sa vrijednostima u društvu, patrijarhatom i tome kakve trebaju da budu žene a kakvi muškarci", kaže Čerkić.

Nasuprot tome virtualni svijet je donio fantastične stvari, rekla je Čerkić, navodeći promociju i toleranciju za manjinske grupe, koje su konačno dobile svoj glas i bez cenzure mogla su se podijeliti iskustva o tome kako je teško biti drugačiji.

Regulacija digitalnog prostora, ukazala je Čerkić, svakako bi značila i pretapanje u regulaciju svakodnevnih odnosa u kojima bi se trebalo raditi na postavljanju okvira koji će pozivati ljude na odgovornost i refleksiju prije komentara ili djelovanja koje može da ode u negativnom pravcu.

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

В Архангельске прошёл межрегиональный теннисный турнир «Белое море»



Мир

Адские цены на Сочи и Анапу заставили российских туристов найти новые пути экономии




Українські новини

Досвідчені садівники обирають великі технічні горщики для своїх рослин і квітів



Новости 24 часа

Ежегодная церемония вручения Всероссийской премии Евгения Зубова прошла в библиотеке Видного



Game News

Take a mystery lover's holiday by solving crime on the Italian Riviera in On Your Tail



Москва

Противники Пашиняна направились к зданиям парламента и администрации президента



News Every Day

What If You Spent 5 Seconds in the Mariana Trench



Блоги

Об отношении к русским в Азербайджане



Москва

«ДУМАЮТ, В МЕНЯ ВЛОЖЕНЫ СПОНСОРСКИЕ ДЕНЬГИ» ЛЮСЯ ЧЕБОТИНА РАСКРЫЛА, ЧЕЙ ОНА ПРОЕКТ



Игорь Бутман

Игорь Бутман провёл мастер-класс для юных музыкантов на фестивале культуры ПМЭФ



Москва

Как сложилась судьба главных звезд сериала «Моя прекрасная няня»



Ролан Гаррос

Семнадцатилетняя Андреева впервые сыграет в полуфинале турнира Большого шлема



Москва

Армянские ковры Арцаха (Карабаха) с уникальным орнаментом представлены как «генетический код» Азербайджана - сайт monumentwatch



Яндекс

Яндекс, А.С. Пушкин, Святой Ленин ведут следствие. Настоящая сенсация!



Симферополь

Глава Росавиации рассказал о перспективах открытия аэропорта Краснодара



Москва

Глава Следкома России Александр Бастрыкин вступился за полицейского, которого выживают из МВД за случайное уbийство азербайджанца



Москва

Собянин: 12 июня парковки в Москве будут работать бесплатно



Москва

Глава Следкома России Александр Бастрыкин вступился за полицейского, которого выживают из МВД за случайное уbийство азербайджанца



103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

СОТРУДНИКИ СОБР «СТОЛИЦА» СТАЛИ ИНСТРУКТОРАМИ НА СБОРАХ ПО БЕСПАРАШЮТНОМУ ДЕСАНТИРОВАНИЮ СПЕЦНАЗОВЦЕВ РОСГВАРДИИ В ВОРОНЕЖСКОЙ ОБЛАСТИ

США и Европа "подготавливают" Россию и Ближний Восток для переселений?!

В ПРЕДДВЕРИИ ДНЯ РОССИИ РОСГВАРДЕЙЦЫ ПРОВЕЛИ ПРАЗДНИЧНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ ДЛЯ ДЕТЕЙ

«ДУМАЮТ, В МЕНЯ ВЛОЖЕНЫ СПОНСОРСКИЕ ДЕНЬГИ» ЛЮСЯ ЧЕБОТИНА РАСКРЫЛА, ЧЕЙ ОНА ПРОЕКТ


Москва

Можно ли прожить без музыки? Дискуссия протагонистов музыкального бизнеса






Rss.plus

Ежегодная церемония вручения Всероссийской премии Евгения Зубова прошла в библиотеке Видного

В ЖК «Восточное Бутово» продолжают строительство шестого по счету детского сада

Профилактический рейд по противопожарной безопасности прошел сегодня в Ленинском округе

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал

Moscow.media
Москва

Собянин: 12 июня парковки в Москве будут работать бесплатно



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Niletto

NILETTO пригласил всех на Студвесну в Ставрополь




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

В Архангельске прошёл межрегиональный теннисный турнир «Белое море»

В Москве прошёл спортивный праздник для росгвардейцев

Легкоатлетка Тангара назвала кринжем участие Бузовой в забеге на Никольской


Андрей Ольховский

Экс-теннисист Ольховский: Рублев не успел набрать форму на "Ролан Гаррос"



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Мода

Какие украшения будут в моде летом 2024 – подборка стилиста «585*ЗОЛОТОЙ»



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России