Lider Abhazije upozorava na 'humanitarnu katastrofu' zbog nestašice struje
Badra Gunba, samozvani predsjednik Abhazije, rekao je u subotu da je ponovo apelovao na Rusiju za pomoć u snabdijevanju električnom energijom nakon što je vršilac dužnosti ministra energetike rekao ranije ove nedjelje da Moskva nije odgovorila na njihove zahtjeve za pomoć.
Ranije ovog mjeseca, državna energetska kompanija Abhazije, Černomorenergo, saopštila je da smanjuje snabdijevanje električnom energijom na manje od tri sata tokom dana kako bi se izborila sa opadajućim zalihama.
"Gašenje svjetla na 9-11 sati dnevno je presuda zdravstvenom i obrazovnom sistemu", rekao je Gunba u video obraćanju objavljenom na njegovom zvaničnom Telegram kanalu u subotu.
"Abhazija bi se mogla suočiti sa humanitarnom katastrofom. Našli smo se u potpunom mraku, bukvalno i figurativno", rekao je on.
Bujna suptropska teritorija na obali Crnog mora, Abhazija se otrgla kontroli Gruzije u ratu nakon raspada Sovjetskog Saveza ranih 1990-ih, tokom kojeg su stotine hiljada etničkih Gruzijaca pobjegle iz regiona.
Moskva je dugo podržavala nju i još jedan otcijepljeni gruzijski region, Južnu Osetiju, i priznala ih kao nezavisne nakon pobjede u petodnevnom ratu protiv Gruzije 2008. godine.
Abhazija je upala u krizu prošlog mjeseca kada su demonstranti upali u njen parlament, protiveći se investicionom sporazumu sa Rusijom. Njen tadašnji predsjednik Aslan Bžanija bio je primoran da podnese ostavku, a Gunba, u to vrijeme potpredsjednik, postao je privremeni lider.
Krizu je dodatno zaoštrila odluka Moskve u septembru da obustavi socijalna davanja Abhaziji koja su korišćena za isplatu plata državnih službenika, uključujući ljekare i nastavnike.
Nestašice struje, uobičajene u Abhaziji u zimskim mjesecima, počele su početkom decembra kada je nizak nivo vode u hidroelektrani Enguri doveo do hitnog isključivanja.
U četvrtak je jednog poslanika iz Abhazije ubio drugi poslanik ispred parlamenta u glavnom gradu Suhumiju.
Napad se dogodio dok su se zakonodavci pripremali da raspravljaju o zakonu o zabrani rudarenja kriptovaluta, izvještavaju lokalni mediji, što pogoršava lokalne probleme sa električnom energijom zbog velikih količina energije koja je za to potrebna.
Izvor: Reuters