Susret Scholza i premijerke Danske nakon Trumpovih riječi o Grenlandu
Trump je iskazao želju da ovo arktičko ostrvo, za koje se vjeruje da ima velike neiskorištene rezerve minerala i nafte, postane dio Sjedinjenih Država.
Ni Scholz ni Frederiksen nisu direktno spominjali Trumpa niti autonomnu dansku teritoriju u svojim izjavama novinarima u Berlinu, ali je Scholz, nakon što je govorio o ratu u Ukrajini istaknuo da se "granice ne smiju pomicati silom", te je potom dodao na engleskom frazu: "Onome na koga se to odnosi", prenosi AFP.
Kancelar je rekao da su "vremena u kojima živimo izazovna" i zahtijevaju jaku Evropu i NATO, te je istaknuo da su "Danska i Njemačka jaki partneri i bliski prijatelji".
Dodao je da dvije zemlje na svijet gledaju na sličan način.
"Svjesni smo važnosti sigurnosne politike u današnjim vremenima i vrijednosti koju Evropska unija ima za nas", rekao je Scholz.
"Naš kontinent Evropa se temelji na ideji da će saradnja, a ne sukob dovesti do mira, napretka i prosperiteta i poštujmo tu ideju", ocijenila je Frederiksen.
Trump već godinama spominje mogući dogovor s Grenlandom, a novinarima je u subotu rekao kako vjeruje da će Sjedinjene Države "dobiti Grenland", pojasnivši da ga njegova zemlja treba zbog "međunarodne sigurnosti".
Ostrvo je smješteno između Sjedinjenih Država i Evrope, regiona od sve veće strateške vrijednosti s obzirom na to da otapanje arktičkog leda otvara nove pomorske rute, podsjeća AFP.
Nordijski čelnici su na sastanku proteklog vikenda istaknuli svoje jedinstvo kada je posrijedi odbrana, rekla je ranije premijerka Danske, dodavši da je svima jasno koliko je situacija ozbiljna.
Scholz je, govoreći o ukrajinskom ratu rekao kako su se Evropa i Sjedinjene Države složile da se sukob, koji traje gotovo tri godine, mora okončati, ali ne pod ruskim uslovima.
"Slažemo se s partnerima u Washingtonu da ovaj rat mora da završi, ali ne diktiranim mirom", kazao je kancelar, dodavši kako ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu "mora biti jasno da svoje vojnike šalje u besmislenu bitku".