Добавить новость
World News in Czech

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Evropské firmy budou z regulace AI těžit, říká šéf bruselské divize Microsoftu

Evropská unie si zaslouží za svou regulaci umělé inteligence uznání, říká v rozhovoru styčný bruselský důstojník Microsoftu Jeremy Rollison. Proč si myslí, že pro zdejší firmy bude regulace výhodou?

Nedávno schválený akt o umělé inteligenci z dílny Evropské unie je první legislativou svého druhu na světě. Experti snahu nastavit bezpečné mantinely pro AI vesměs vítají, ze soukromého sektoru však zaznívají i obavy, že další regulace v digitálním prostoru ještě více přidusí technologický pokrok v Evropě.

„AI musí být regulována a Evropa si zaslouží velké uznání, že v této oblasti jedná jako první. Ale ostatní regiony budou pozorně sledovat co funguje a co ne,“ říká v rozhovoru pro Forbes Jeremy Rollison, šéf sekce evropské politiky v Microsoftu. 

Zdejší technologické firmy podle něj mohou ve finále z jasně nastavených pravidel těžit. Srovnává to s telekomunikačním standardem GSM, který vznikl v devadesátých letech v Evropě a postupně se stal globální normou. 

„Evropské firmy ze sjednoceného standardu těžily, podle mě to byl klíčový faktor dřívějších úspěchů společnosti Nokia na trhu výrobců mobilních telefonů,“ míní styčný důstojník Microsoftu s Bruselem, který dříve působil na podobné pozici právě ve finské Nokii. 

Rollison přes dvacet let vede kampaně v oblasti evropské veřejné politiky a balancuje zájmy soukromých firem se zájmy Evropské unie v digitální oblasti. Řešil ochranu soukromí, kyberbezpečnost, duševní vlastnictví a v podstatě vše, co lze v současnosti obsáhnout souslovím umělá inteligence. 

„Evropský byznys má být historicky na co hrdý. A mezi zavedenými firmami i startupy cítíme spoustu nadšení i pro AI a nejmodernější technologie,“ uvádí Rollison. 

Dusí Evropská unie svou regulací evropský technologický pokrok?

Nevím, jestli bych to nazval zrovna takhle. Bylo to určitě rušných pět let pravidel v digitálním prostoru. V tomto volebním cyklu bylo slyšet hodně evropských hlasů a jejich obav z přílišné regulace a dopadu na konkurenceschopnost, ať už od našich evropských zákazníků, stakeholderů, nebo evropských hlav států. Ale to není kompletní obrázek.

Přijde mně, že se nevede dostatečná debata o stylu regulace, na kterém záleží. Zejména když se koukám na digitální prostor a umělou inteligenci. U AI jsme docela jasně řekli, že je to technologie, která musí být regulována. 

Evropa si však zaslouží velké uznání za to, že v této oblasti jedná jako první. Zejména když jde o něco tak rychle se měnícího, jako je AI. Na principech a na jasnosti záleží. A ostatní regiony pozorně sledují, co funguje a co ne. 

Jen si říkám, jestli to nadšení evropských technologických startupů, o kterém mluvíte, bude stačit, aby obstály v mezinárodním srovnání…

Dobrá otázka, nadšení nestačí. V Evropě je na pracovním trhu spousta talentů, lidí důkladně obeznámených s nejmodernější technologií a potřebnými dovednostmi. Výzvou je, aby se ty mozky a nápady proměnily v konkrétní benefity přímo tady v Evropě, což je podle mě přirozený cíl.

Jestli se to neděje, proč? Kvůli přístupu k samotným technologiím? Kvůli atraktivitě prostředí jinde? Na tyhle otázky bychom se měli víc ptát komunity lidí ze zmíněného talent poolu.

Co přesně v Microsoftu děláte vy?

Je to spousta debat s odpovědnými lidmi v Evropské unii. Společnost má za sebou dlouhou historii dialogu s politiky, určitě jsme během ní dělali chyby a myslím si, že je naší odpovědností sdílet to, co jsme se během této cesty naučili. A v konstruktivních debatách chceme pokračovat i nadále. Na místě, jako je Brusel, kde se reguluje mnoho oblastí, které ovlivňují naše zákaznické aktivity, máme povinnost informovat o tom, co vidíme na trhu.  

Jak velká je taková operace?

Jsou to právní zástupci, právníci, inženýři… Ti všichni vstřebávají nová pravidla, protože se samozřejmě reguluje po celém světě, nejen v Bruselu. Můj tým je přímo na místě, u důležitých konverzací. Snažíme se pochopit záměr politiků a přispívat do diskuse o zamýšlených důsledcích opatření. Nastavování a dodržování předpisů bylo vždycky důležitou částí firemní kultury v Microsoftu na celém světě.

Jeremy Rollison, vedoucí sekce politiky EU a evropských vládních záležitostí v Microsoftu
Foto: Microsoft

Do jaké míry jste se podíleli na aktu o umělé inteligenci?

Podobně jako většina firem, co byly aktivní v Bruselu, což byly stovky a stovky společností. Kde jsme mohli, tam jsme se zapojili, s ostatními jsme sledovali, co se děje, určovali, jaký to může mít na nás dopad a politikům pomáhali řešit některé problémy. 

Rozumějí politici Evropské unie dostatečně technologii, kolem které se snaží nastavit mantinely?

Na to, abyste nějakou technologii efektivně reguloval a dodával k tomu efektivní legislativu, nemusíte být zrovna nejlepší odborník na tuto technologii. Jako politik musíte mít o oblasti povědomí, máte odpovědnost ke svým voličům, chcete je ochránit před škodami a riziky. Nestačí se spolehnout na jeden hlas, proto je tak důležitý dialog mezi politiky a odborníky z průmyslu, občanské společnosti i jiných vládních agentur napříč různými resorty. 

Je akt o umělé inteligenci formulován tak, že bude relevantní i v budoucnu?

Podle mě určitě ano. Evropská unie si byla velice dobře vědoma toho, že je první na světě a jak je těžké trefit správnou rovnováhu opatření. Technologie postupovala velice rychle, ale unie také. Myslím si, že i díky přístupu s důrazem na nejrizikovější oblasti akt o umělé inteligenci ve zkoušce času obstojí. 

Pro tvůrce obsahu je klíčovou otázkou ochrana autorských práv. Měli bychom jim zjednodušit možnost, jak svá díla vyloučit z trénovacích dat pro generativní umělou inteligenci? Je to vůbec možné?

To je fér otázka a bylo by skvělé, kdyby na ni šlo odpovědět jednoduše. Řekl bych, že zejména v éře AI je důležité, aby každý cítil, že má věci pod kontrolou. Je jedno, jestli jste tvůrce, nebo prostě jenom občan. Chcete mít jistotu, že máte kontrolu nad tím, co se děje s vašimi daty nebo zda se o vás nerozhodují bez vašeho vědomí.

Jsou oblasti, kde je nutné udělat kompromis, ale v první řadě musíte o té oblasti vědět. Role politiků je určit oblasti, které jsou právě teď nejdůležitější. Zásadní je ale právo na lidskou kontrolu. Že tyto systémy jsou řízeny lidmi, mají bezpečnostní brzdy a můžeme zajistit potřebnou úroveň transparentnosti.

Když dnes velké jazykové modely a různé generátory obrázků, videí nebo písní pracují tak, že nelze detailně vysvětlit, jak daly dohromady konkrétní podobu svého výstupu, není to problém?

Rozumím těmto obavám. Ale nemyslím si, že je to nutně problém. Možná nepotřebujeme být schopni na sto procent vysvětlit, proč mně velký jazykový model napsal zrovna tuhle báseň, ale určitě potřebujeme znát pozadí například náborářského rozhodnutí, které ovlivnilo něčí práva. Diskuse by se měla soustředit na podstatné věci.

Nebylo by vhodnější mít to vyřešené před širokou implementací generativní AI? Tak jak to například Microsoft dělá se svým copilotem?

Tady je otázkou, jak moc rizikový a problematický může být výstup generativní AI. Mezi akademiky se samozřejmě vede debata o transparentnosti, ale v tomto prostoru jsou tam určitá omezení. Já to rád srovnávám s létáním. Taky nevidím do technických detailů fungování letadla, ale potřebuji mít jistotu, že mě do cíle dopraví bezpečně. Lidé si rozhodně zaslouží jistotu, že i používání generativní AI je bezpečné. 

Jak se za dvacet let vašeho působení v Bruselu měnil přístup Evropské unie k novým technologiím?

Změnil se, a to hodně, zejména poté, co se moderní technologie staly tak nedílnou součástí každodenního života. V digitální oblasti je mnohem aktivnější, politiky je víc, a to se rozhodně netýká jen Evropské unie. Brusel se trochu vzdálil lokální úrovni a jednotlivým státům, ale v globálním kontextu je to dobře, protože přicházející pravidla budou ovlivňovat celý kontinent.

Když jsem začínal, byly to výzvy typu, proč je složitější napříč hranicemi legálně posílat MP3 soubory než fyzická CD. Dnes už jsou ty klíčové otázky, některé z nich jste zmínil, úplně jinde.

Když podle vás dnešní Evropské unii náleží uznání za to, že v oblasti AI jedná jako vůbec první, u jakých technologií se jí v minulosti takový přístup vyplatil?

Dobrý příklad je její úspěch u budování GSM standardu pro mobilní telefony, který se stal globální normou. Myslím, že evropské společnosti ze sjednoceného standardu těžily. 

Stálo tohle za úspěchem finské Nokie, která byla největším světovým prodejcem telefonů, než ji nahradily iPhony od Applu?

Podle mě určitě. Ale v tomto nejsem zrovna nezávislým pozorovatelem, protože před Microsoftem jsem v Nokii pracoval. Tento názor jsem však zastával ještě předtím, než jsem tam nastoupil. GSM je skvělá story, ale je zde i mnoho dalších. Evropský byznys má být na co hrdý, stačí se podívat do farmacie nebo průmyslu.

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Создание в Архангельске галереи северного стиля обсудили на площадках международного фестиваля «Белый июнь»



Мода

В этих летних нарядах вы будете выглядеть моложе






Новости 24 часа

Пот ручьём: когда стоит обращать внимание на повышенную потливость, рассказал доктор Кутушов



Game News

Релиз Otherworld Three Kingdoms на смартфонах — новичкам дают 100 гача-круток



Москва

В пятницу в Москву вновь придут смерчи



News Every Day

Building A Blockbuster Trade Between The White Sox And Mariners



Настроение

Безбашенная Ингушетия.



Москва

Дерипаска заявил, что через 12 лет РФ вернется к экономике мечты 2007 года



Юрий Башмет

Гала-концерт «Ночь Чайковского» под руководством Юрия Башмета пройдет в Клину 6 июля



Москва

Завершились съемки комедии об эйджизме в личных отношениях «Макрон»



Уимблдон

Медведев едва не проиграл на неудобном корте Уимблдона. Россиянин с трудом вышел в третий круг



Москва

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»



Подмосковье

Решил задачку, и — огонь! В Подмосковье прошёл чемпионат Москвы по стрельбе



Симферополь

Через города Кубани начинает курсировать двухэтажный поезд из Поволжья в Крым



Москва

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»



Москва

Собянин предупредил об аномальной жаре 4 июля и грозе 5 июля в Москве



Москва

Жители Москвы и Петербурга в среднем добираются до работы около часа



103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

В России оказалось в два раза больше владельцев кошек, чем хозяев собак

В пятницу в Москву вновь придут смерчи

S&P повысило прогноз по рейтингу «дочек» Freedom Holding Corp. до позитивного

Производитель промышленных клеев в Москве увеличил выпуск продукции благодаря нацпроекту


Москва

Жители Москвы и Петербурга в среднем добираются до работы около часа






Rss.plus

Дирекция по качеству АО "Желдорреммаш" посетила локомотивостроительные заводы ТМХ

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»

Пот ручьём: когда стоит обращать внимание на повышенную потливость, рассказал доктор Кутушов

За кулисами бизнес-конференции MEDIABOSS

Moscow.media
Москва

Собянин: Две улицы и два сквера в Москве получили новые названия



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Сергей Рахманинов

Рахманинов под небом




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Сотрудники «ЯРКО» приняли участие в Летней Спартакиаде «Газпром-Медиа Холдинга»

"Динамо" по пенальти проиграло "Партизану" в первом матче нового сезона

Матч года — битва между сборными НХЛ и КХЛ. В Москву посреди лета приедут все звезды от Овечкина до Панарина


Уимблдон

Бекхэм оценил шутку Радукану о сравнении её игры на Уимблдоне-2024 и Англии на Евро-2024



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России