World News in Hungarian

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Belarusz gazdaság: Egyet előre...majd hátra arc!

A Szovjetunió felbomlásával 1991-ben Belarusz úgy lett független állammá, hogy azt különösebben nem kívánta. A kezdeti kapitalista átalakítás során a lakosság csalódott az új rendszerben: romlott az életszínvonal, csökkent a gazdasági növekedés. Ezeknek "köszönhetően" az ország társadalma nosztalgiával fordult a pár évvel azelőtti rendszer felé, és Lukasenko elnök '94-es megválasztásával hátra arcot csinált az ország a múltba. Az elmúlt 20 év alatt a gazdasági növekedés igencsak változatos volt, alapvetően az ország teljesen az orosz piacra települt rá, és annak mozgását, változásait követte le az évek alatt. A belső kritikusok szerint addig nem lehet alapvető gazdasági változásokat elérni, amíg a lakosság gondolkodását nem változtatják meg. Ugyan a belarusz függetlenség híveinek száma 1998-óta folyamatosan növekszik, még mindig sokan vannak, akikben felmerül az Oroszországgal való integráció óhaja. Az október 11-ei választások vajon változást hoznak-e, vagy az ország tovább folytatja magányos időutazását a múltba?

A Belarusz Köztársaság a Szovjetunió széthullásával „nyerte el” függetlenségét 1991. december 8-án. Ezt megelőzően az ország jelenlegi területe a tizenhatodiktól a tizennyolcadik századig lengyel uralom alatt állt, ezt követően a cári birodalom része volt, majd egészen az ország függetlenedéséig szovjet-Belaruszról lehet beszélni.

A Szovjetunióba betagolt országban az 1950-es évekig drámai változások zajlottak le, melyek a társadalom szociális és nemzetiségi struktúráját nagymértékben befolyásolták. Pavel Tereskovics minszki történész szerint az évekig zajló erőszakos betelepítések, a lakosságcsere, valamint a kollektivizálás „következtében a társadalom atomizált, russzifikált és szovjetizált városba áramló paraszti származású migránsok tömegévé alakult át, akiket megfosztottak valódi nemzeti elitjüktől, de még nemzeti öntudatuktól is.” Erre a nemzeti jelleget romboló folyamatra csak még inkább ráerősített a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig zajló intenzív iparosítás és urbanizáció.

Belarusz a második világháborús károk helyreállítását és a gazdasági stabilizációt követően viszonylag fejlett gazdasággal bírt. Az életszínvonal a „birodalmi” átlagnál magasabb volt, a szocializmus kirakat-államának számított. Az ország gazdasága még a Szovjetunió utolsó évtizedében is növekedést mutatott.

A nemzeti-társadalmi elit hiánya, valamint az átlagánál magasabb életszínvonal következtében az ország a ’91-es függetlenné válását nem olyan érzelmi hevülettel élte meg, mint akkori sorstársai; nem tudatos, nemzeti érzetű tömegek küzdelmének az eredménye volt ez, hanem egyfajta véletlen, nem különösebben áhított ajándék.

A gazdaság átalakításának kezdetei, majd teljes hátra arc

A független Belarusz Köztársaság kikiáltása utáni években megfigyelhető volt egyfajta kezdődő kapitalista reform, mely magába foglalta a kisebb állami vállalatok privatizálását, a magántulajdon intézményének létrehozását, valamint a vállalkozói szellem fejlesztésére is kísérletet tettek. Ezt követően az ország gazdasági helyzete romlott, egyre nagyobb volt a korrupció, valamint az életszínvonal is visszaesett, melyek együttesen nosztalgikus érzést váltottak ki az egykori Szovjetunió iránt.

1994-ben a köztársasági elnöki választásokon Alekszandr Lukasenko, az ország jelenlegi vezetője nyert. Lukasenko populista, demagóg jelszavai az országban uralkodó nosztalgikus hangulatot meglovagolva a korábbi rendszerhez való visszatérés, valamint a nomenklatúra és a vállalkozók elleni harc volt. Kiszélesítve az elnöki jogköröket a 1996-ban megtartott „népszavazás” alapján Lukasenko olyan tekintélyuralmi rendszert hozott létre, melyben minden hatalom az ő kezében összpontosul. Leállították az országban a piaci reformokat, lényegében hadat üzentek a magánszektornak, a titkosszolgálatokat visszahelyezték korábbi funkciójukba, megkezdődött az ellenzék üldözése, valamint a Nyugat-ellenes atmoszféra beágyazása a társadalom tudatába.

1997-ben megindult a GDP növekedése, majd 1999-ben az orosz válság hatására valamelyest megtorpant, de 2000-ben már újra bővült a gazdaság, ami az akkor egekbe szökő olajáraknak köszönhető. A belarusz statisztikák alapján 2001-ben 4,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. A Világbank adatai alapján 2001 és 2008 között a belarusz GDP átlagosan 8,3 százalékos éves növekedést mutatott. A gyors gazdasági növekedés hajtóereje a térség kedvező tényezői voltak, úgy mint az erős export kereslet a kulcsfontosságú kereskedelemi partnerekkel (FÁK-régió, különösen Oroszország), alulárazott energiaimport Oroszországból, valamint a nagy nyereséggel exportált feldolgozott olaj-és egyéb termékek, például műtrágya exportálása, melyek ára különösen a válságot megelőző években meredeken emelkedett.

Az ország ugyan csekély mennyiségű nyers kőolajkészlettel rendelkezik, viszont azt a földgázzal együtt Oroszországból importálja jóval a világpiaci ár alatt. Az így – áron alul – beszerzett nyersanyagokat feldolgozás után értékesítik világpiaci áron, hatalmas nyereségre téve így szert.

Oroszország 2006 vége felé azonban elkezdte fokozatosan visszavonni az energiahordozókat érintő támogatásokat Belarusztól. A két ország között a feszültség 2010-ben csúcsosodott ki, mikor is Moszkva teljesen leállította a kedvezményes árú kőolaj és földgáz árusítását Minszk számára. Ezzel párhuzamosan a gazdaságban fokozatosan alakult ki mind a külkereskedelmi egyensúlyhiány, valamint ahogy Oroszország megkezdte a világpiaci árak bevezetését a folyó fizetési mérleg hiánya is egyre nagyobb lett.

A gazdasági világválság és az orosz pénzügyi válság hatásai

A 2008/2009-es világgazdasági válság nagymértékben visszavetette az exportkeresletet, és nagyban korlátozta az ország külső hitelekhez való hozzájutását. A gazdaság növekedése 2009-ben 0,2 százalékra esett vissza. A kormány elhibázott politikája következtében az infláció ugyanebben az évben 109 százalékra rúgott. A válságot súlyosbította az orosz energiaimport – már említett – megnövekedett költségei, valamint a felülértékelt belarusz rubel.             

A valutát 2011-ben végül leértékelték, melynek következtében a fizetőeszköz értéke csaknem a harmadára esett vissza a dollárhoz viszonyítva. Ugyanezen év novemberében Minszk eladta még meglevő Beltransgaz – részesedését körülbelül két és fél milliárd dollár értékben.

A makrogazdasági stabilitást csak 2013-ra sikerült elérni jelentős külső segítséggel: Belarusz az Eurázsiai Gazdasági Közösség Mentőcsomag-alapjától csaknem három milliárd dollárnyi segélyt, valamint az orosz állami tulajdonú Sberbanktól egymilliárd dollárnyi kölcsönt kapott, továbbá sikerült Oroszországgal tető alá hozni egy új kedvező energia-kereskedelmi megállapodást.

A 2014-es orosz pénzügyi válság nyomás alá helyezte az Oroszországgal szoros kereskedelmi kapcsolatban lévő országok devizáit, kiváltva azok dollárral szembeni leértékelését. Ez tovább súlyosbította Belarusz strukturális gazdasági hiányosságait. Az orosz termelés és fogyasztás visszaesése közvetlenül mérsékli a poszt-szovjet tagállamok - így Belarusz - exportkeresletét, miközben a rubel leértékelése csökkenti árverseny-képességüket. A belarusz jegybank 2014-ben és idén januárban több lépésben, összesen harmincöt százalékkal értékelte le az ország valutáját.

Belarusz a 2015-ös évet stagnáló gazdasági növekedéssel és megcsappant „keményvaluta” tartalékkal kezdte meg. Ez évtől ugyan Minszk ismét importálhat kőolajat és földgázt Oroszországból kedvezményes áron, azonban napjaink csökkenő kőolajárai következtében az abból befolyó bevételek is csökkennek.

Hazai hangok: a gazdasági rendszer kritikája

Valerij Karbalevics minszki politológus szerint Belarusz annak példája lett, hogy a demokratikus átalakítás igenis megfordítható. Összességében elmondható, hogy az ország jelenleg egy központilag szabályozott, leginkább állami tulajdonú gazdasággal bír, mely szorosan kötődik Oroszországhoz. Moszkva Minszk legfőbb energiaellátója, valamint Belarusz exportjának negyven százaléka az orosz piacra irányul.

Az ország gazdasága elsősorban az iparon alapul, azonban ez technikailag idejétmúlt, nem energiahatékony, és mint az látható, az oroszok által biztosított energiától nagyban függ. Iparának nyolcvan százaléka, a bankszektor hetvenöt százaléka állami kézben van. Az orosz pénzügyi válság csökkenti a térségbe áramló működő tőkét, továbbá a külföldi befektetéseket gátolja az országban uralkodó nyugat-ellenes légkör. Belarusz alapvetően jó mezőgazdasági bázissal rendelkezik, azonban ez a szféra nagyban függ a kormányzati támogatásoktól, valamint elmondható erről is, hogy energetikai szempontból nagyon nem hatékony.

Az elmúlt évek makrogazdasági válsága felszínre hozta a belarusz állami központú gazdaságpolitikai modell súlyos strukturális korlátait, valamint hibáit. Az ország makrogazdasági stabilitása továbbra is nagyon törékeny, és mint az látható, lényegében teljes mértékben az orosz gazdaság mozgását követi le. A gazdaságban az állami tulajdonú vállalatok dominálnak, a magánszektor, különösen a kis-és középvállalkozások szinte teljes mértékben a háttérbe szorulnak. A gazdaság továbbra is az energia- és nyersanyagexport világpiaci árváltozásainak kitett, ezzel párhuzamosan a termelékenység növekedése –különösen az állami szektorban - stagnál.

Valerij Karbalevics minszki politológus szerint Belarusz mindaddig állandó társadalmi és gazdasági válságra van kárhoztatva, amíg az ország az évek alatt kialakított, történelmi perspektívával nem rendelkező társadalmi modell keretei között működik. Mikhal Zaleszki minszki közgazdász is rámutat arra, hogy milyen nehéz sikerrel kecsegtető gazdasági stratégiákat a társadalmi tudat előzetes meg­változtatása nélkül véghezvinni.

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса



Здоровье

Артем Мелихов возглавил столичную сеть клиник «ABC-медицина»




Українські новини

Як обрати дверну ручку для дому: Поради та рекомендації



Новости 24 часа

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в убийстве



Game News

Кровь, кишки и всё такое в трейлере новых добиваний для Mortal Kombat 1



Москва

Группа «Марсель» споет в честь дня рождения Стёпы. «Юмор FM» приглашает



News Every Day

Eddie Hearn threatens to ‘knock out’ rival promoter in bizarre confrontation on stage at Joshua vs Dubois face-offs



Происшествия

Братство спасателей с искренней радостью поздравляет с назначением на должность министра чрезвычайных ситуаций Республики Крым



Москва

Актриса Галибина призналась, что Мадянов никогда не жаловался на боль



Анастасия Волочкова

«Поджог завистников»: Волочкова о сгоревшем банном комплексе, в котором любила отдыхать



Москва

Группа «Марсель» споет в честь дня рождения Стёпы. «Юмор FM» приглашает



ATP

Александр Зверев снялся с турнира ATP-500 в Пекине



Москва

НОВЫЕ «ОПАСНЫЕ СВЯЗИ» С НОВЫМ ВЕДУЩИМ НА «ЧЕ!»



Игорь Ларионов

Легенда мирового хоккея Игорь Ларионов - амбассадор бренда "Лошадиная сила"



Симферополь

«Арендный бизнес в России стал выгоднее». Какой срок окупаемости квартиры в Симферополе и Севастополе?



Москва

Требования к аварийным душам для правильной установки и использования



Москва

Собянин: В районе «Южного порта» появится зеленая набережная без автомобилей



Москва

Легенда мирового хоккея Игорь Ларионов - амбассадор бренда "Лошадиная сила"



103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

Агния Кузнецова в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» рассказала, как убедила Балабанова взять на роль её однокурсника

Группа «Марсель» споет в честь дня рождения Стёпы. «Юмор FM» приглашает

Обзор известных приложений, созданных на iOS

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в убийстве


Москва

Легенда мирового хоккея Игорь Ларионов - амбассадор бренда "Лошадиная сила"






Rss.plus

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в убийстве

На матче "ЦСКА-Динамо" родилась новая семья

Обзор известных приложений, созданных на iOS

ИНСТРУКТАЖ ПО БЕЗОПАСНОСТИ

Moscow.media
Москва

Собянин: В районе «Южного порта» появится зеленая набережная без автомобилей



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Кажетта Ахметжанова

Кажетта Ахметжанова: какие обереги помогают от сглаза




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Международный молодёжный форум БРИКС+ по спортивной дипломатии состоялся в Ульяновске

Игорь Ларионов стал новым амбассадором Лошадиной силы

Кадеты Пермского президентского кадетского училища стали участниками первого этапа Всероссийской олимпиады школьников


WTA

Касаткина проиграла Хаддад-Майе в финале турнира WTA 500 в Сеуле



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Топ-5 способов быстро восстановиться после простуды, гриппа и коронавируса



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России