Ľudovít Ódor získal ocenenie Slovenskej asociácie finančníkov za prínos v oblasti podnikových financií
Slovenská asociácia finančníkov (SAF) udeľovala ocenenia za prínos v oblasti podnikových financií za rok 2023. Ocenenie za prínos v oblasti podnikových financií udelila expremiérovi a europoslancovi Ľudovítovi Ódorovi.
SAF udeľuje toto ocenenie osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o zlepšenie podnikateľského prostredia, alebo finančným manažérom, ktorí sa zaslúžili o zhodnotenie firiem na Slovensku.
Ódor sa v januári 2006 stal členom bankovej rady Národnej banky Slovenska a výkonným riaditeľom pre výskum. V rokoch 2010 – 2012 bol poradcom premiérky Ivety Radičovej a ministra financií Ivana Mikloša. V roku 2015 sa stal podpredsedom Združenia nezávislých fiškálnych rád v Európskej únii, Neskôr bol členom dozornej rady Slovenskej sporiteľne.
Zároveň je spoluzakladateľom Inštitútu finančnej politiky, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Útvaru hodnoty za peniaze. Svojou činnosťou prispel k zavedeniu rovnej dane, reforme riadenia verejných financií, stratégií zavedenia eura, zákonu o dlhovej brzde a reforme prvého a druhého piliera dôchodkového systému.
Bol členom viacerých komisií, výborov a klubov zaoberajúcich sa ekonomickými otázkami a prednášal na ekonomických podujatiach. Od januára 2016 je hosťujúcim profesorom na Central European University.
Dobehne tiger do cieľa?
Ódor je autorom kníh Ekonómia z nadhľadu, Krízonómia z nadhľadu, Investovanie z nadhľadu, Rýchlokurz geniality a mnohých slovenských i zahraničných ekonomických publikácií.
V roku 2018 bol vymenovaný za viceguvernéra Národnej banky Slovenska v ktorej pôsobil až do roku 2023, kedy bol vymenovaný za predsedu úradníckej vlády Slovenskej republiky až do parlamentných volieb, v septembri toho istého roku.
Odborná orientácia a skúsenosti, ktoré Ľudovít Ódor má, SAF v plnej miere využívala v rámci spolupráci pri formovaní finančnej politiky firiem. Od roku 2020 SAF uskutočnila pod jeho odborným vedením sériu Diskusných fór zameraných na formovanie verejných financií štátu s cieľom zabezpečiť udržateľný ekonomický rast.
Prvá séria diskusných fór pod názvom „Dobehne tiger do cieľa?“, ktorá sa uskutočnila v siedmich samostatných častiach, mala za cieľ naznačiť, ktorým smerom sa má Slovensko vydať, aby bolo prosperujúcou krajinou v stabilnej eurozóne. Diskusné fórum „Rozpočet 2.0“ za účasti ekonomických expertov z rôznych oblastí ekonomiky hľadalo odpoveď na to či je možné posunúť Slovensko do prvej ligy vo verejných financiách.
Niekoľko ďalších diskusií pod jeho odborným vedením bolo venovaných podpore vedy, výskumu a inovácií ako základnej podmienky udržateľného rastu ekonomiky a to tak na úrovni riadenia štátu ako i na úrovni firiem.
Pomoc v kľúčových oblastiach
Ódor sa taktiež aktívne zapájal do formovania odbornej činnosti SAF. “Jeho odbornú podporu a aktívnu účasť na diskusiách, vnímame ako pomoc pri zorientovaní sa v kľúčových oblastiach finančného riadenia firiem, ktoré sú v danom období pre podniky rozhodujúce“, zdôraznil prezident SAF Anton Ondej, ktorý mu odovzdal ocenenie spolu s Vladimírom Šuchom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Na odborných podujatiach SAF sa stretávajú finanční riaditelia a manažéri z rôzne veľkých podnikov – od malých a stredne veľkých firiem až po tie najväčšie a nadnárodné spoločnosti.
Cieľom podujatí je nielen výmena informácii ale aj prezentácia pozitívnych príbehov firiem, hľadanie zdrojov financovania podnikateľských aktivít a najmä analýza podnikateľského prostredia s cieľom podieľať sa na formovaní legislatívy pre podnikový sektor.