Мы в Telegram
Добавить новость
World News

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Je tu čtvrtý halving bitcoinu. Co všechno o něm musíte vědět?

Přejte si něco, „půlí“ se bitcoin. Co přesně znamená takzvaný halving nejen pro kryptoměnu samotnou?

Jen poslední nižší stovky bitcoinových bloků nás dělí od události, kterou příznivci a uživatelé bitcoinu očekávají každé čtyři roky skoro s nábožnou úctou. Co přinese v pořadí již čtvrtý halving?

Je to vlastně docela slušný paradox. Ačkoli je takzvaný halving, tedy půlení odměny z každého nově vytěženého bloku v rámci takzvané coinbase transakce, jednou z mála skutečně jistých věcí v bitcoinovém ekosystému, je pokaždé vyhlížen s určitým napětím – i toužebným očekáváním.

Z předchozích halvingů se jen těžko odhaduje další vývoj. Je sice pravda, že po prvních třech postupně došlo k masivnímu nárůstu ceny kryptoaktiva, jenže jak se říká: předchozí zisky nikdy nejsou zárukou těch budoucích.

Zafunguje finanční pobídka s předprogramovaným snižováním emise i tentokrát a cena půjde postupně nahoru? A pokud nepůjde, budou mít těžaři problém? Může halving ohrožovat celkovou bezpečnost sítě? Je vůbec dlouhodobě udržitelný a proč na něm Bitcoin vlastně lpí?

To jsou jen některé otázky, které si můžeme v souvislosti s událostí položit. Začátkem druhé poloviny dubna je na bitcoinovém blockchainu vytěženo něco přes 839 a půl tisíce bloků. Poslední půlení odměny u bitcoinu nastalo s blokem 630 000 a halving probíhá automaticky pokaždé po vytěžení 210 000 bloků.

Po vytěžení 840 000. bloku začnou těžaři za každý vytěžený blok dostávat jen 3,125 bitcoinu namísto současných 6,25. Tedy – technicky to je pravda jen napůl, protože druhá část odměny pochází ještě z transakčních poplatků, které jsou aktuálně zhruba na třetině historických maxim a tedy pořád docela vysoké.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

Aktuální halving bude v pořadí čtvrtý. První proběhl 29. listopadu 2012 s blokem 210 000 a snížil odměnu pro minery z padesáti bitcoinů za vytěžený blok na pětadvacet. Zajímavé je, že většina lidí mu tehdy nevěnovala pozornost.

Zbytek publika, skládající se z prvních technologických nadšenců, se zhruba půl na půl dělil na optimisty, tedy zastánce teorie nabídkového šoku, a pesimisty, kteří byli přesvědčeni, že se těžaři po snížení odměny na vše vykašlou.

Bitcoin tehdy stál zhruba dvanáct dolarů, což bylo přibližně o čtyřicet méně, než byl jeho tehdejší cenový vrchol. Cena odrážela nervozitu, co bude dál. Kryptoměna nejenže první halving bez potíží přečkala, ale o několik měsíců později začala její cena prudce stoupat.

Již na začátku roku 2013 se bitcoin obchodoval za trojcifernou dolarovou částku a v následné první horečce cena vystřelila až na 1380 dolarů za bitcoin. Masivní cenovou korekci spustil až hack burzy Mt.Gox a následující rok se nesl ve znamení medvědího trhu, kdy cena bitcoinu klesla až ke 150 dolarům.

Tam sice dlouho nevydržela, ale zpátky na vrchol měnu odpálkoval další halving, který se odehrál 10. července 2016 s blokem 420 000. Přinesl masivní býčí trh roku 2017 a první skutečný zájem široké veřejnosti o kryptoměny. Z této doby pochází i úspěšná NFT série CryptoPunks, kdy si nejrychlejší uživatelé mohli nárokovat pixelové obrázky s otiskem v blockchainu zcela zdarma.

K čemu je halving potřeba?

Halving, tedy pravidelné snižování emise nových bitcoinů přesně o polovinu, je klíčová součást jeho legendy a má zajišťovat vzácnost kryptoaktiva. Smysl konceptu shrnul v roce 2012 pro Bitcoin Magazine tehdy ještě bitcoinový evangelista Vitalik Buterin:

„Hlavním důvodem je snaha uchovat inflaci pod kontrolou. Jednou z ústředních slabin fiat měn kontrolovaných centrálními bankami je, že mohou v případě potřeby vytvořit tolik peněz, kolik chtějí, a pokud jich budou tisknout příliš, zákon nabídky a poptávky povede k rychlému poklesu jejich hodnoty,“ začal shrnutím dosavadní finanční praxe.

„Bitcoin je navržen, aby simuloval chování komodity typu zlata. Existuje pouze omezené množství zlata na světě a s každým vytěženým gramem je stále těžší a těžší získat nové. Důsledkem této omezené zásoby je, že zlato uchovává svou funkci mezinárodního směnného média a uchovatele hodnoty déle než šest tisíc let. Máme naději, že bitcoin zafunguje totožně,“ věřil Buterin.

Halving je každopádně důležitý zejména kvůli předvídatelnosti emise a vynucení vzácnosti kryptoaktiva v dlouhodobém měřítku – halving významně zpomaluje množství nových bitcoinů uvolňovaných do oběhu.

Déle než půl dekády institucionálního zájmu, potvrzeného nejprve bitcoinem v rezervách veřejně obchodovaných společností a letos korunovaného schválením amerických spotových ETF fondů, dokazuje, že se tato teze alespoň zčásti skutečně ujala.

Někdy se poněkud mylně hovoří o tom, že konečná zásoba nejpopulárnější kryptoměny je 21 milionů bitcoinů. Takové hezké číslo to ale ve skutečnosti nikdy nebude a na vině je právě pravidelné půlení odměn.

Množství se nakonec ustálí přibližně na hodnotě 20 999 999,9 bitcoinu. Do dnešního dne se podařilo vytěžit přibližně 19,5 milionu, tedy necelých třiadevadesát procent plánované zásoby. Na jejich vytěžení stačilo méně než patnáct let, na zbývající „drobné“ si ale počkáme více než století.

Většina bitcoinů však bude v oběhu mnohem dříve: již kolem roku 2106 by to mělo být asi 20 999 999 bitcoinů.

Ohrožuje halving bezpečnost?

Vedle nepřímé cenové pobídky pro uživatele má ale halving také významný dopad na zabezpečení sítě. Těžaři, kteří svou kolektivní činností brání nebezpečí dvojité útraty a tvoří tak naprosto zásadní součást celého síťového ekosystému, jsou totiž odměňováni za potvrzování bloků novými bitcoiny a odměnami z potvrzených transakcí.

Nově vytěžené bitcoiny, neboli takzvaná bloková dotace, je přitom dlouhodobě pro těžaře hlavní ekonomickou pobídkou. Přestože význam poplatků v síti vlivem Ordinals stoupl, bloková dotace stále hraje prim, a to dokonce více než kdy dříve. Od třetího halvingu se příjmy z blokové dotace vyšplhaly na 43 miliard dolarů, což je přibližně o sto osmdesát procent více než dříve.

Transakční poplatky v síti přitom vzrostly jen o 2,5 miliardy dolarů, tedy zhruba na dvojnásobek. I když tedy těžaři předchozí tři halvingy přečkali navzdory mírným obavám bez větší úhony, po snížení odměny o padesát procent z 6,25 na 3,125 bitcoinu může konečně dojít na lámání chleba, protože těžařům dramaticky klesne hlavní zdroj příjmů.

Jejich agregované příjmy sice dosahují rekordních výšin a 11. března pokořily odměny z čerstvě vytěžených bloků více než 76 milionů dolarů, tedy nové historické maximum, ale to by mohla být ve skutečnosti jejich labutí píseň.

Podstatná část těžařů by mohla opustit hru.

Co by znamenalo, pokud by to těžaři, kterým jde jen o zisk, pomalu začali balit, případně by začali ztrácet motivaci chovat se v síti poctivě? Pokud by ani s několikaměsíčním odstupem po čtvrtém halvingu nezačala dolarová cena bitcoinu prudce růst, nebo by dokonce dále klesala, mohla by podstatná část těžařů opustit hru.

Současné náklady na vytěžení jednoho bitcoinu odhaduje server MacroMicro v průměru na 52,5 tisíce dolarů, po halvingu by to najednou byl – pokud se nezmění i další proměnné – dvojnásobek.

K dramatickým změnám ostatně docházelo i při předchozích halvinzích. Tehdy se ale jednalo především o větší profesionalizaci sítě a dlouhodobé plánování provozních nákladů. Bezpečnost tak může poklesnout teoreticky až do té míry, že bude bitcoinový ekosystém náchylný k některým dříve nemyslitelným, ale jinak známým útokům.

To je ovšem extrémně nepravděpodobný scénář. Vyšší riziko spočívá ve skutečnosti, že mining postupně opustí těžaři motivovaní jen finanční odměnou, transakce začnou potvrzovat hlavně firmy a jednotlivci, kteří si tak budou chránit svoji předchozí masivní investici do kryptoměny, a sen o decentralizaci se začne postupně rozplývat.

Ostatně k masivní konsolidaci velkých těžařů dochází již teď a s každým dalším halvingem bude problém palčivější. Možný způsob řešení navrhl před časem bývalý bitcoinový vývojář Peter Todd: namísto halvingu by kryptoměna mohla mít stabilní míru nízké inflace, řekněme do jednoho procenta, ze které by se těžaři vypláceli. Myšlenku nicméně komunita tvrdě zamítla.

Zbývající možností je radikální nárůst transakčních poplatků. Ta například s ohledem na připravovaný nový projekt Runes kontroverzního bitcoinového vývojáře Casey Rodarmora, který loni způsobil šílenství svým předchozím protokolem Ordinals, není úplně vyloučená.

Bitcoin s velkým „B“, tedy samotná sít a nikoli kryptoměna, si nicméně dosud vždy nějak poradil a vyřešil i jiné závažné problémy, jako třeba škálování transakční propustnosti. My jen můžeme doufat, že si poradí i tentokrát. A soustředit se na méně vzdálené problémy.

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Май спрогнозировали россиянам синоптики



VIP

Актерское агентство Киноактер. Актерское агентство в Москве.




Українські новини

Депутат Миколаївської облради Кормишкін вперше опублікував своє весільне фото



Новости 24 часа

Актерское агентство Киноактер. Актерское агентство в Москве.



Game News

Star Wars: Hunters выпустят по всему миру в начале июня



Москва

Майданов рассказал о своем состоянии после участия в фестивале «Дорога на Ялту»



News Every Day

Tom Aspinall says UFC 304 start time is ‘awful’ and should be changed as Brit provides update on next opponent



Авто

На трассе М-4 Дон в этом году отремонтируют 200 км и нанесут экспериментальную разметку



Москва

Куб Малевича: тест-драйв брутального китайского кроссовера



Фрэнк Синатра

ДиКаприо споет голосом Синатры



Москва

Как паны отвергли союз с Россией и вызвали Второй раздел Речи Посполитой



Андрей Рублёв

Рублев о победе над Алькарасом на турнире в Мадриде: мне очень помогла подача



Москва

Культура России: как прошёл конкурс бурятского языка для детей в Бурятии?



Владимир Путин

Президент России Владимир Путин подтвердил проведение XVI Международного военно-музыкального фестиваля «Спасская башня»



Симферополь

Керченские юные подводники показали отличные результаты на Республиканских соревнованиях



Москва

Деньги за иномарки уехали по другому маршруту // Экс-директор ФГУП Минздрава и автодилеры осуждены за махинации со списанными машинами



Москва

Сергей Собянин поздравил москвичей с 1 Мая



Москва

Культура России: как прошёл конкурс бурятского языка для детей в Бурятии?



103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

Многофункциональный радиолокатор МРЛС поступает в эксплуатацию

Дептранс Москвы: 2 мая из-за репетиции парада движение ограничат на ряде улиц

Электрокроссовер Voyah Free получил новую версию для России. Ее представили в Москве

Врач Тяжельников рассказал, какое мясо лучше всего подходит для шашлыка


Москва

Вседозволенность азербайджанской диаспоры в России или как пантюркистские националисты 29 апреля перекрыли улицу в центре Москвы






Rss.plus

Врач Тяжельников рассказал, какое мясо лучше всего подходит для шашлыка

6 городов России, где можно увидеть белые ночи кроме Санкт-Петербурга

Миллионы — в хлам. Мажоры и блогеры разбивают в Москве дорогущие машины

Актерское агентство Киноактер. Актерское агентство в Москве.

Moscow.media
Москва

Собянин назвал современные технологии, которые используют в городском хозяйстве



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Сергей Брановицкий

Актерское агентство Киноактер. Актерское агентство в Москве.




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

"Спартак" обыграл "Динамо" в полуфинале Пути регионов Кубка России

"Динамо" и "Спартак" опубликовали составы на матч Кубка России

На стадионе в Москве, таджики и узбеки, проигравшие русским футболистам со счетом 13:0 устроили массовую драку с нашими ребятами


Рафаэль Надаль

Теннисист Надаль навестил в больнице 16-летнюю российскую теннисистку Корнееву



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Киев

В Киеве СБУ проводит облавы против нелояльных Зеленскому



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России