Policija Kosova jača kapcitete na prelazu Brnjak na severu, Srbija to naziva provokacijom
"Kosovska policija, na osnovu svojih dužnosti i zakonskih ovlašćenja, uvek preduzima neophodne policijske radnje za obezbeđenje i održavanje javnog reda i bezbednosti na nacionalnom nivou", zaključuje se u saopštenju i dodaje da se akcije sprovode preko različitih policijskih jedinica, a kako bi se stvorili bolji uslovi za rad i kako bi se povećali logistički kapaciteti.
Nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, predsednica Kosova Vjosa Osmani i premijer Aljbin (Albin) Kurti su izjavili da su preduzeli dodatne bezbedonosne mere, ali nisu precizirali koje.
Mahom su govorili o sastancima sa predstavnicima domaćih i međunarodnih bezbednosnih institucija. Održan je i sastanak Saveta za nacionalnu bezbednost Kosova 23. februara ali u javnosti nisu izneti zaključci.
Sa druge strane, Kancelarija za Kosovo Vlade Srbije je saopštila da "poslednja policijska akcija na severu Kosova u suprotnosti sa važećim sporazumima", uz zaključak da je njen jedini cilj opasna provokacija i destabilizacija prilika na terenu.
U saopštenju se navodi da je Kosovska policija na 80 metara od prelaza Brnjak dovukla tešku mehanizaciju i ljudstvo pod "izgovorom nekakvog ojačavanja policijskog punkta na prelazu".
"Ovakve jednostrane i neodgovorne akcije Prištine imaju jedan jedini cilj, a to je da se u veoma osetljivom bezbednosnom trenutku sa kojim se suočava čitav svet izazove nova destabilizacija prilika na terenu upadima Kurtijevih snaga na sever pokrajine i Srbi isprovociraju na neodmerenu reakciju, što je scenario koji priželjkuje Priština", navode iz kancelarije za Kosovo uz poziv Prištini "da ne izaziva i provocira Beograd i Srbe na Kosovu i ne ugrožava mir i bezbednost kršenjem sporazuma.
Dva granična prelaza na severu Kosova su septembra prošle godine lokalni Srbi držali dve nedelje u blokadi zbog odluke Vlade Kosova da uvede recipročne mere oko registarskih tablica. Potom su Kosovo i Srbija pronašli privremeno rešenje posredstvom Evropske unije, odnosno da se državni simboli na registarskim tablicama prelepljuju belim nalepnicama dok se ne postigne konačno rešenje.
Kosovo i Srbija vode dijalog više od deset godina o normalizaciji odnosa dve strane.