Мы в Telegram
Добавить новость
World News in Bosnian

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Firma preminulog ruskog oligarha planira da kopa ugalj u BiH

Firma preminulog ruskog oligarha planira da kopa ugalj u BiH

Ruski investitori planiraju da ponovo pokrenu proces otvaranja rudnika mrkog uglja i bentonita u Lješljanima, osam kilometara istočno od Novog Grada, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH).

Firma "Privredni preporod" iz Banjaluke, u ruskom vlasništvu, koja je prije deset godina dobila koncesiju za korišćenje ovih ruda do 2042. godine, tek sada počinje sa aktivnostima koje bi trebalo da vode do otvaranja rudnika.

Iz ove firme je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrđeno da su planovi reaktivirani zbog porasta cijene uglja.

"Priča je ponovo pokrenuta zato što kada smo trebali otvarati rudnik 2015. došlo je do sloma cijene uglja, jer je prodajna cijena bila ispod proizvodne. U zadnjih godinu dana imamo kontinuirani rast cijene uglja", rečeno je za RSE u "Privrednom preporodu".

Osnivač firme je bio Oleg Burlakov, ruski oligarh, koji je prošle godine preminuo od posljedica virusa korona.

U ovoj firmi tvrde da će javnost biti blagovremeno obaviještena "kada sud donese odluku ko će ga zamijeniti", te da projektom trenutno upravlja menadžment.

Zašto se čeka sudska odluka?

Ko će da naslijedi bogatstvo preminulog Burlakova, koje "Forbes" procjenjuje na 2,7 milijardi dolara, tek bi trebalo da odluče sudovi, a za imovinu se spore članovi njegove porodice.

Iz "Privrednog preporoda" ističu da "udovica pokojnog Olega i kćerke formalno pravno i suštinski nemaju veze sa projektom".

Prema javno dostupnim podacima, ova kompanija je u vlasništvu direktora, Dragana Borkovića, te firmi "Edelweiss Investment" iz Švajcarske, koja je, takođe, pripadala Burlakovu – i "White Pearl", bazirane u Luksemburgu.

Borković je u maju 2012. godine, zajedno sa tadašnjim ministrom industrije, energetike i rudarstva RS Željkom Kovačevićem, potpisao ugovor o dodjeli koncesije.

Prvobitna ideja bila je da se ugalj iz Lješljana vozi za Termoelektranu Trbovlje u Sloveniji, koju je Burlakov htio da kupi 2014. preko firme "Edelweiss", ali je taj posao propao.

Rudnik je trebalo da počne s radom do maja 2015. godine, ali je rok pomjeren za polovinu 2017. godine. Ni taj rok nije ispoštovan.

Ukupna vrijednost investicije trebala je da bude 23,4 miliona KM (oko 12 miliona evra), a bilo je predviđeno zapošljavanje oko 150 novih radnika. Garancija za neispunjavanje obaveza iz ugovora je bila pet odsto vrijednosti investicije, odnosno oko 1,1 milion KM.

Prethodnih godina, vrlo malo se radilo na lokalitetu, na kojem se od 1910. do 1941. već kopao ugalj.

Prema Komisiji za koncesije Republike Srpske (jednom od dva bh. entiteta), u 2019. i 2020. godini "nisu provođene aktivnosti na realizaciji ugovorenih obaveza".

Iz kompanije tvrde da su do sada uložili 1,8 miliona KM (oko 900.000 evra), te da se još procjenjuje kolika će biti buduća ulaganja.

"Za sada nema ulagača, ali pretpostavljamo da postoje kupci zbog deficita uglja kao gotovog proizvoda", ističu u "Privrednom preporodu".

U kojoj je fazi projekat?

Do sada su na lokaciji izvršena istraživanja i izrađen je Elaborat o rezervama.

Aneksom ugovora produženi su rokovi za izradu projektne dokumentacije i početak rada.

Koncesionar je izradio idejno rješenje za dobijanje uglja i bentonita, kao i tehničko ekonomsku ocjenu za dobijanje uglja.

Krajem prošle godine, kako je navedeno u odgovoru Komisije za koncesije RS na upit RSE, ugovorena je izrada tehničke dokumentacije koja se odnosi na dobijanje karte eksploatacionog polja, kao i izradu prethodne procjene uticaja na životnu sredinu.

Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS je podnesen zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu. Njega je sastavljao "Rudarsko-tehnološki zavod d.o.o." iz Prijedora, na sjeverozapadu BiH.

U dokumentu koji je dostupan na sajtu Ministarstva, navodi se da se na lokaciji nalazi 12,5 miliona tona bilansnih rezervi mrkog uglja, a 131 hiljada tona bentonita.

Bilansne rezerve su one koje se postojećom tehnikom, te tehnologijom eksploatacije i prerade mogu rentabilno koristiti.

Mrki ugalj je nešto kvalitetniji tip uglja od lignita (tzv. "drvenog uglja") i u BIH se uglavnom koristi za grijanje ili kao pogonsko gorivo u termoelektranama. Kopa se u rudnicima Banovići, Đurđevik, Kakanj, Zenica, Breza, Bila, Sanski Most, Ugljevik i Miljevina.

Bentonit je vrsta gline, koja se koristi, između ostalog, u rudarstvu, geologiji, građevinarstvu i medicini.

Koncesiono polje sa ovim rudama se prostire na 698 hektara, a rudarski objekti bi bili građeni na površini od dva hektara.

Na lokaciji trenutno ne postoje drugi objekti, okolina je rijetko naseljena, a sloj mrkog uglja se prostire na površini od oko 550 hektara, čije granice su utvrđene istražnim raskopima i bušenjem.

Načelnik Novog Grada, Miroslav Drljača, podsjeća da ovaj ugalj ima svoje tržište u BiH, te da vjeruje da su investitori našli model eksploatacije koji neće previše naškoditi životnoj sredini.

"Neće to biti veliko, široko čelo, već smo razgovarali o tome na koji način će se to voziti do željezničkih stanica, tako da ćemo pokušati izbjeći glavni putni pravac koji ide prema banji Lješljani", rekao je Drljača za RSE.

Drljača, koji je na čelu ove opštine već šest godina, ističe da sa predstavnicima "Privrednog preporoda" kontaktira 2-3 puta godišnje.

On podsjeća da su u nekoliko navrata u Novi Grad dolazili strani partneri, jednom iz Poljske, jednom iz Kine, ali do danas se ništa nije promijenilo.

Uticaj rudnika na životnu sredinu

Eksploatacija rude će biti podzemna, zbog čega će uticaj na životnu sredinu biti znatno manji u odnosu na ležišta gdje se ona vrši površinski, navodi se u prethodnoj procjeni uticaja na životnu sredinu.

Ističe se da će biti manje jalovine, prašine, te da će deformacija terena biti manja.

Ipak, doći će do degradacije zemljišta, prašina i gasovi koji se oslobađaju prilikom kopanja će da zagade okolinu, a postoji mogućnost zagađenja podzemnih i površinskih voda.

U Eko udruženju "Green Team" iz Novog Grada kažu da su zabrinuti zbog ovog projekta.

"Novi Grad je lokalna zajednica koja jeste i koja mora biti – u ovim strateškim dokumentima – opredijeljena ka zaštiti životne sredine, tako da definitivno nisam siguran koliko se bilo kakvi rudnici uklapaju u te planove", rekao je za RSE Mario Crnković, predsjednik "Green Teama".

Samo ležište se prostire skroz do doline rijeke Une, i parka prirode Una. Planirani rudnik je šest kilometara udaljen od rijeke.

Dok rudnik bude radio, voda će se koristiti za piće, sanitarne potrebe i za sami proces eksploatacije, iz vodovoda ili sopstvenih bunara.

Ukoliko se pokaže potreba, postoji mogućnost vodozahvata na Uni, te pumpanja vode do rudnika.

Dodatni problem predstavlja što je ležište manje od jednog kilometra udaljeno od izvorišta termomineralne vode "Lješljani".

"Malo će biti problem kako na jednom relativno malom prostoru organizovati i eksploataciju samoga uglja i ostalih ruda koje ga prate, a naravno da se taj turistički dio održi kakav je sada", rekao je Miroslav Drljača.

Zaštitni pojas tog izvorišta će biti definisan nakon izvedenih detaljnih hidrogeoloških istraživanja i to tako da ne zalazi u eksploataciono polje ležišta rude.

"Privredni preporod" uvjerava da će sarađivati sa civilnim sektorom za zaštitu životne sredine ako dođe do otvaranja rudnika.

U "Green Teamu" su skeptični.

"Previše je nejasnoća, kako bi rudarenje uglja, koji je, da bi se razumijemo, prljav izvor energije, moglo uticati na banjsko-rekreativni centar Lješljani, na Park prirode Una, i generalno na životnu sredinu u Novom Gradu. U vrijeme kada čitav svijet traži način da se odrekne uglja, nama dolazi neko ko će se baviti baš iskopavanjem uglja", naglasio je Mario Crnković.

U dokumentu se, takođe, navodi iznimno bogatstvo flore i faune ovog područja. Očekuje se negativan uticaj na nju, zbog smanjenja staništa, otežavanje migracija i smanjenje biodiverziteta.

"Posljedice otkopavanja su dalekosežne ako govorimo o problemu zaštite životne sredine i ogledaju se u, ne samo narušavanju prirodnih stanja već i u bitnom narušavanju uslova života u tim oblastima", navodi se u procjeni.

Dodaje se da će "projekat podzemne eksploatacije izazvati slijeganje terena".

"Identifikovani uticaji će biti trajnog karaktera, dovešće do trajnih promjena u prostoru, i u pravilu će biti najznačajnije na području formiranja jame i pratećih infrastrukturnih projekata, te saobraćajnica za potrebe transporta", istaknuto je u dokumentu.

Ipak, navodi se da ugalj u Lješljanima ima nizak sadržaj sumpora i zadovoljava visoke standarde očuvanja životne sredine.

Zaključak je da eksploatacija mrkog uglja i bentonita ima sva opravdanja, ukoliko se primjene savremene mjere zaštite životne sredine.

Ko je bio Oleg Burlakov?

Oleg Burlakov je ruski oligarh koji je preminuo u junu prošle godine u Monaku od posljedica korona virusa, u 72. godini.

Prema "Forbesu" njegova imovina je bila procijenjena na oko 650 miliona dolara, a bavio se, između ostalog, eksploatacijom nafte, građevinarstvom i finansijama.

Od sredine devedesetih godina prošlog vijeka živio je u Kanadi.

Prvi put se pojavio u BiH 2008. kada je preko "Privrednog preporoda" kupio fabriku boja i lakova "Terpentin" iz Višegrada, na istoku BiH.

Ova firma je od 2009. bila u stečaju, a sa radom je ponovo počela 2020. godine.

Prije 14 godina, Burlakov je bio zainteresovan i za Fabriku motora "Famos" u Istočnom Sarajevu, banjalučki "Unis – Valjaonicu hladno valjanih traka", rudnik Ljubiju kod Prijedora i rudnik Miljevinu kod Foče, na istoku BiH.

Na kraju, sem "Terpentina", jedina pokrenuta investicija je koncesija kod Novog Grada.

Ruski biznismen je bio u posjeti Banjaluci i "Privrednom preporodu" 2018. zbog pregovora u vezi sa rudnikom Lješljani.

Posebnu pažnju javnosti u BiH, Burlakov je privukao 2015. godine kada je bivši ambasador BiH u Rusiji, Gordan Milinić, optužio Milorada Dodika da je za vrijeme premijerskog mandata od Burlakova kao mito primio zlatnu polugu od jednog kilograma.

Tada je Tužilaštvo BIH pokrenulo istragu, ali nije bilo sudskog epiloga.

Cijene uglja na svjetskom tržištu

Prosječna cijena svih vrsta uglja je trenutno oko 290 dolara po toni, a doživjela je drastičan porast nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.

Početkom rata, 24. februara, cijena uglja je bila oko 193 dolara po toni. Ubrzo je naglo skočila, tako da je dosegla svoj vrhunac 8. marta – 439 dolara po toni.

BiH mnogo više uglja uvozi nego što izvozi. Prema podacima državne Agencije za statistiku, u 2020. godini, uvezeno je uglja i lignita u vrijednosti od 163 miliona evra, a izvezeno malo više od devet miliona.

Situacija je nešto bolja sa kamenim ugljem, uprkos velikom deficitu. Njega je u BiH uvezeno 173 miliona u evrima, dok je iz zemlje izašlo 92 miliona.

Najveći svjetski proizvođač i potrošač uglja je Kina. Među drugim proizvođačima se izdvajaju SAD, Indija, Australija, Indonezija, Rusija, Južna Afrika, Njemačka i Poljska.

Što se izvoza tiče, primat drži Indonezija, a slijede je Australija i Rusija.

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Терминал сбора данных (ТСД) промышленного класса SAOTRON RT42G



Жизнь

История без фальсификации: Шемахи в первой половине XVIII века






Новости 24 часа

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки



Game News

Показ геймплея тактики SteamWorld Heist II



Москва

Путин: Доля рубля во внешнеторговых платежах приближается к 40 процентам



News Every Day

A Deep Dive into Realistic Doll Manufacturers



Блоги

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки



Москва

Инвесторы вложат более 1,5 триллиона рублей в развитие городской инфраструктуры по программе создания мест приложения труда



БГАТОиБ

Приглашенные солистки выступят в опере «Руслан и Людмила»



Москва

В 33 парках жители Подмосковья смогут проверить свое здоровье



Ролан Гаррос

Андреева рассказала о своих планах на предстоящий матч с Соболенко во Франции



Москва

Яндекс, А.С. Пушкин, Святой Ленин ведут следствие. Настоящая сенсация! 225 лет А.С. Пушкину.



Арцах

ГЕРОИЧЕСКОЕ УЧАСТИЕ АРМЯН В СВО. ЧАСТЬ ЧЕТВЕРТАЯ



Симферополь

Клубный дом "Моне" - особый статус в центре Симферополя



Москва

«Солнечная Азбука» в особом семейном центре «Семь-Я»



Москва

Собянин: Завод по производству препаратов из плазмы крови человека появится в РФ



Москва

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал



103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

Руководитель ДВМС рассказал о запланированных Днях Москвы в других странах

Вильфанд: вода в водоемах Москвы прогрелась до 22 градусов – можно купаться

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

К 17 июля построят объезд Твери и трасса Москва – Петербург станет непрерывной: сколько стоит проезд


Москва

Яндекс, А.С. Пушкин, Святой Ленин ведут следствие. Настоящая сенсация! 225 лет А.С. Пушкину.






Rss.plus

Яндекс, А.С. Пушкин, Святой Ленин ведут следствие. Настоящая сенсация! 225 лет А.С. Пушкину.

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала года более 4,7 тысячи жителей Московского региона оформили страховую пенсию в автоматическом режиме на портале госуслуг

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал

Moscow.media
Москва

Мэр Москвы договорился о создании роботизированного завода по производству грузовых автомобилей



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Звонкий

Звонкий вспомнил первый успех и представил неожиданный фит




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Академия Плющенко требует почти два миллиона со сбежавшей от них юной спортсменки

Поражения Шубенкова и Савлукова, осечка Кнороз и двойной триумф Макаренко: чем запомнился «Мемориал Знаменских»

В Швейцарии завершился чемпионат Европы по спортивной и фитнес-аэробике


WTA

Теннисистка Андреева заявила, что хочет войти в топ-20 рейтинга WTA ради собаки



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Красноярский музыкальный театр представил проект театральной экосистемы будущего



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России