Ruska centralna banka smanjuje ključnu kamatnu stopu
Pad od 1,5 procentnih poena najavljen 22. jula dovodi ključnu kamatnu stopu na nivo niži prije nego što je predsjednik Vladimir Putin poslao trupe u Ukrajinu u februaru.
Banka je saopštila da potrošačke cijene popuštaju djelimično zato što potražnja pada, a inflaciona očekivanja su "značajno smanjena".
Rusko smanjenje kamatnih stopa suprotno je nedavnim koracima zapadnih banaka, koje su podigle stope za borbu protiv inflacije izazvane ratom u Ukrajini. Evropska centralna banka je 21. jula povećala kamatne stope za pola procentnog poena. Sjedinjene Države su prošlog mjeseca podigle svoju ključnu stopu za tri četvrtine poena.
Nekoliko dana nakon što je Moskva pokrenula invaziju, ruska centralna banka je podigla svoju ključnu stopu na 20 posto kako bi poduprla rublju usred zapadnih sankcija koje ograničavaju poslove s ruskim bankama, pojedincima i kompanijama.
Od tada, ruska centralna banka je uspjela da stabilizuje rublju i finansijski sistem sprečavajući da novac napusti Rusiju i prisiljavajući izvoznike da većinu svojih inostranih zarada razmijene u rublje.
Rublja se trgovala po 58,8 za dolar 22. jula, čime je ruska valuta vrijedila više nego dan prije invazije kada je za kupovinu jednog dolara bilo potrebno 78,8 rubalja.
Centralna banka je u saopštenju navela da očekuje da će se godišnja inflacija smanjiti na 12 do 15 posto ove godine, zatim pasti na pet do sedam posto u 2023. i vratiti se na četiri posto 2024. godine.
U saopštenju se navodi da se kompanije i dalje suočavaju s poteškoćama u proizvodnji i logistici i upozoreno da "spoljno okruženje za rusku ekonomiju ostaje izazovno".
Na osnovu izvještaja AP i AFP