Мы в Telegram
Добавить новость
World News in Bosnian



Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Kako je ruska invazija opustošila okoliš u Ukrajini

Spaljene šume i polja. Zagađene rijeke i tlo. Poplavljena sela i krateri.

Godinu dana nakon ruske invazije, Ukrajina, druga najveća europska zemlja, suočava se sa štetom po okoliš od najmanje 47 milijardi dolara, procjene su ukrajinskog Državnog inspektorata za zaštitu okoliša.

Ipak, procjena predstavlja samo to - privremeni zbroj.

Budući da ruska vojska i dalje drži u cijelosti ili veći dio teritorija pet ukrajinskih oblasti - Krim, Herson, Zaporižje, Donjeck i Lugansk - ukrajinski znanstvenici, stručnjaci za zaštitu okoliša i državni inspektori ne mogu slobodno putovati po zemlji kako bi procijenili razmjere štete okoliša.

Schemes (Skhemy) – istraživački projekt Ukrajinskog servisa Radija Slobodna Europa (RSE) – pokazao je ukrajinskim stručnjacima za zaštitu okoliša satelitske snimke osam ključnih zemljišnih točaka Ukrajine koje je načinila američka kompanija Planet Labs, prije i nakon borbi između ruske i ukrajinske vojske.

Lviv: Skladište nafte

Ruske rakete pogodile su Lviv 26. ožujka 2022. Riječ je o jednom od prvih napada Kremlja na ovaj grad na zapadu Ukrajine. Bombardiranje je uništilo naftno skladište, oštećujući spremnike i aktivirajući požar.

Ukrajinski Državni inspektorat za zaštitu okoliša nije mogao utvrditi točan volumen izlijevanja nafte.

Fotografija u nastavku, koju je osigurao Državni inspektorat za zaštitu okoliša, pokazuje izlijevanje nafte na mjestu skladišta.

Državni inspektorat ocjenjuje da su posljedice napada na ovakve objekte među najopasnijim za okoliš.

Izlivena nafta koje završava u tlo i podzemne vode može ubiti gotovo sve žive organizme s kojima dođe u kontakt.

Kad su zaposlenici Državnog inspektorata posjetili naftno skladište u Lvivu, na površini izlivene nafte pronašli su mrtve gujavice - što je prvi pokazatelj nezdravog tla.

Crvi doprinose plodnosti tla, osiguravaju kisik i različite hranjive tvari te šire prostor za rast korijena biljaka i drveća.

Kijevska oblast: Brana rijeke Irpin

Ukrajinske snage su sredinom ožujka 2022. raznijele branu kako bi poplavile područje rijeke Irpin, pritoke Dnjepra, i tako zaustavile rusku vojsku koja se približavala prijestolnici Kijevu.

Inženjeri su izračunali kako "učiniti zemlju neprohodnom, ali ne i da istovremeno potope sva sela [na tom području]", rekao je u članku od 1. srpnja 2022. umirovljeni američki pukovnik s Instituta za moderni rat pri američkoj vojnoj akademiji West Point, John Spencer.

Koristeći satelitske snimke Planet Labsa, Schemes je izračunao da je volumen vode nakon raznesene brane utjecao na više od 25 kilometara kvadratnih teritorija - područja dvostruko većeg od Višhoroda, lokalnog grada s više od 33.100 stanovnika.

U konačnici, poplava nastala nakon uništenja brane Irpin u cijelosti je potopila sedam sela Kijevske oblasti - Demidiv, Kozaroviči, Červone, Huta-Mežihirska, Horenka i Moščun - te isprala pesticide i ostale agrokemikalije, građevinski materijal, boje iz metaloprerađivačkih radionica i teške metale iz dalekovoda i drugih dijelova lokalne elektroenergetske mreže.

Prema navodima ukrajinskog Državnog inspektorata, poplavljeno područje proširilo se na 46 kilometara kvadratnih.

Iako je poplava mogla "značajno onečistiti" rijeku Irpin gnojivima i drugim kemijskim materijalima, naveo je za Schemes zamjenik ravnatelja Državnog inspektorata Andrij Vahin, on tvrdi da vladini podaci nisu pokazali znakove takvog scenarija. Moguće razloge o tome nije pojasnio.

Harkivska oblast: Šuma u Izjumu

Mjesta masovnih grobnica pronađena u šumama Izjuma već svjedoče o brutalnosti ruske okupacije ovog ukrajinskog grada od 46.000 stanovnika, koja je trajala od travnja do rujna 2022.

I šume su patile tijekom tog perioda.

Ukrajinci se kolektivno brinu o šumama. Među njima su šumarsko gospodarstvo grada Izjuma i istoimeni nacionalni park.

Ljetni požari uzrokovani borbama između ruske i ukrajinske vojske uništili su 70 posto od 53.000 hektara šume okruga Izjum - rekao je u studenome 2022. godine za Suspilne Kharkiv prvi zamjenik ravnatelja Odjela za šumarstvo i lov Harkivske oblasti, Oleksandr Lisenko.

Satelitski snimci pokazuju da je ekološka šteta od borbi bila "značajna", rekao je Vahin, ali nije elaborirao.

Državni inspektorat još ne može pristupiti šumama za potpunu procjenu štete jer je to područje blizu ruskih vojnih položaja i vjerojatno minirano.

Šteta, međutim, izlazi iz okvira samih drveća, tvrdi voditeljica projekta ukrajinskog ogranka Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF), Hana Dobčenko.

Osim gubitka staništa za životinje i biljke, poremećaji u tlu i zraku oslobađaju ugljični dioksid koji "pogoršava klimatske promjene", rekla je.

Od ovakvog gubitka ne može se očekivati brzi oporavak.

"Morate shvatiti da su stabla koja su tamo spaljena bila između 30 i 40 godina", rekao je Vahin. "Ovo nije plantaža, već šuma, i trebat će desetljeća da ponovno oživi."

Mikolajivska oblast: Poluotok Kinburn

Prije veljače 2022. poluotok Kinburn, strateški rt između Crnog mora i ušća Dnjepra-Buha, bio je poznat po više od 60 hektara divljih crvenih orhideja, ribnjacima i jezerima te milijunima ptica selica.

Nakon ruske invazije, ponovni požari promijenili su identitet tog područja.

Ruska vojska je u lipnju 2022. preuzela kontrolu nad Kinburnskom prevlakom, dijelom kopna koji strši s poluotoka između Crnog mora i rijeke Dnjepar. Od tada su stalni požari velikih razmjera od borbi zahvatili regionalni park Kinburn Spit, područje šume Voližin, koji je dio Crnomorskog rezervata biosfere te nacionalni park prirode Svjatoslav Biloberežija.

Schemes je izvijestio o ruskoj brigadi takozvanoj Donski kozaci, koja je granatirala obližnji grad Očakiv i druga naseljena područja s pješčane obale poluotoka Kinburn.

Satelitski snimci pokazuju spaljena područja duž gotovo cijelog poluotoka.

Za sada, bez pristupa poluotoku ili njegovim zaštićenim područjima, istraživači "ne mogu prikupiti točne podatke" o tome koja su područja pretrpjela najveću ekološku štetu u ratu, rekla je upraviteljica zaštite WWF-a Ukrajine, Olesja Petrovič.

Oblast Zaporižje: Nuklearna elektrana

Požari koji su u kolovozu 2022. bjesnili oko najveće europske nuklearne elektrane u jugoistočnoj ukrajinskoj regiji Zaporižje, koja je pod ruskom okupacijom, naglasili su pitanje međunarodne ekološke prijetnje u ratu.

Nakon što je rusko granatiranje izazvalo još jedan požar tog mjeseca u blizini nuklearne elektrane Zaporižje, ukrajinska državna energetska kompanija Enerhoatom isključila je dva preostala funkcionalna reaktora krajem kolovoza, kako bi izbjegla nuklearnu katastrofu.

Iako je veza nakratko uspostavljena, elektrana koju su zauzeli Rusi, a kojom upravlja ukrajinski tim, više ne proizvodi struju.

Međutim, rizici od granatiranja još nisu prošli.

U obraćanju Europskom parlamentu 24. siječnja 2023., glavni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi, koji je sa stručnjacima IAEA-e posjetio elektranu, ponovio je poziv za uspostavljanje sigurnosne zone oko tog postrojenja.

"Ne znam koliko dugo ćemo imati sreće u izbjegavanju nuklearne nesreće", rekao je Grossi, prenio je EU Observer.

I Ukrajina i Rusija podržale su Grossijev prijedlog za sigurnosnu zonu oko elektrane kako bi se smanjio rizik od takve nesreće.

Hersonska oblast: Poljoprivredna zemljišta

Dok su ruske trupe u 2022. napredovale ka južnoj ukrajinskoj oblasti Herson, granatiranje je često prouzrokovalo požare na vrijednim poljoprivrednim zemljištima ove oblasti, bogatim žitaricama i sjemenkama suncokreta.

Ministarstvo agrarne politike i prehrane te Kijevska škola ekonomije procjenjuju da je od studenog 2022. rat prouzročio više od 34 milijarde dolara neizravnih gubitaka ukrajinskom poljoprivrednom sektoru, koji je prije rata bio rangiran kao najvažniji izvozni sektor.

Ti gubici uključuju požare na poljoprivrednom zemljištu, kao i izgubljeni prihod od prodaje i druga financijska opterećenja.

Schemes je usporedio satelitske snimke Planet Labsa dijela zemlje sjeverozapadno od regionalnog sjedišta Hersona iz ljeta 2021. i 2022. Mjesto je odabrano zbog jasnoće satelitskih snimaka.

Fotografije ispod pokazuju posljedice od brojnih požara. Tamne mrlje predstavljaju spaljena polja.

Lokacije artiljerijskih napada

Krateri nastali od artiljerijskih napada predstavljaju najteži ekološki problem za Ukrajinu, upozoravaju stručnjaci za okoliš.

Kada projektil eksplodira, stvarajući krater, zagađivači, uključujući metalne i kemijske ostatke iz granate ili projektila, ulaze u tlo, a nakon toga i u podzemne vode.

Vojni stručnjaci Zapada općenito procjenjuju da su ukrajinske zalihe granata i projektila daleko ispod ruskih. Satelitski snimci koje je Schemes proučavao pokazuju manju gustinu kratera u blizini bivših ili sadašnjih ruskih vojnih položaja u poređenju s ukrajinskim vojnim položajima.

Kako bi se šteta riješila, Državnom inspektoratu potrebne su informacije o kemikalijama koje se koriste u modernijim ruskim projektilima, kao i odgovarajuća laboratorijska oprema za njihovu analizu, rekao je zamjenik ravnatelja Inspektorata, Vahin.

"Na primjer, ispitali smo [rusku] raketu Kh-101 koja nije eksplodirala, ali je odjeljak za gorivo bio bez tlaka", naveo je Vahin. "Tamo nisu pronađeni dijelovi nafte. Međutim, otkrivene su kemikalije poput melangea i decylenea. Mi nemamo laboratorije koji mogu testirati takve tvari", upozorio je.

Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) označila je mješavinu melange kao "otrovnu tempiranu bombu". Kada tvar uđe u vodu, oslobađaju se velike količine otrovne dušične kiseline. Raspadanje spremnika s tom mješavinom "može predstavljati ozbiljnu prijetnju ljudskim životima i okolišu", upozorio je OESS u članku iz 2013. godine.

Decylene je još jedno otrovno raketno gorivo koje Radna skupina za okolišne posljedice rata u Ukrajini, koalicija aktivista, stručnjaka i novinara, smatra "vrlo nestabilnim".

'Zmajevi zubi'

Ruski "zmajevi zubi" - trokutaste protutenkovske barijere, napravljene od armiranog betona - podsjećaju nas na Drugi svjetski rat.

Ruske snage ih sada intenzivno koriste kako bi zaustavile ukrajinska laka oklopna vozila i pješaštvo.

Takve utvrde, koje nije lako premjestiti, pojavile su se u sve četiri oblasti ukrajinskog kopna koje je djelomično okupirala Rusija: Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporižje.

Satelitska snimka Planet Labsa pokazuje skupinu ovih struktura u blizini sela Baranjkivka u oblasti Lugansk, oko 100 kilometara istočno od grada Izjuma koji je pod kontrolom Ukrajine.

Podsjećajući na slične strukture korištene u Drugom svjetskom ratu, Vahin smatra kako možda neće biti ekonomski isplativo ukloniti "zmajeve zube" nakon što rat završi.

Takve strukture, koje je podigla Finska tijekom Zimskog rata sa Sovjetskim Savezom 1939-40. godine, još stoje u ruskoj regiji Kareliji.

Suradnja na tekstu: Elizabeth Owen | Preveo: Zvjezdan Živković

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Более десяти рейсов по Северному морскому пути из портов Китая в Архангельск планируют совершить в этом году



Жизнь

Более 250 человек посетили предприятия филиала «Забайкальский» ООО «ЛокоТех-Сервис» во время «Недели без турникетов»






103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

Появилось видео смертельного ДТП со студентом в Нижнем Новгороде

5 фактов, которые необходимо знать о СЭЙН и Wimmortal и их релизе «Старик и воля».

Опубликовано меню неформального обеда лидеров стран ЕАЭС после саммита в Кремле

К.ВАЛИЕВА, 23 КИТАЙЦА, WADA помогают раскрыть сеть секретных преступных отделов. Дело Скрипалей можно дополнить с пользой.


Москва

5 фактов, которые необходимо знать о СЭЙН и Wimmortal и их релизе «Старик и воля».






Rss.plus
Moscow.media
Москва

Собянин рассказал о развитии фармацевтической отрасли в Москве



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Юрий Лоза

«В фонограмме нет ничего плохого»: певец Лоза оценил бесплатный концерт Мадонны в Рио-де-Жанейро




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

В преддверии Дня Победы в Великой Отечественной войне: уроки мужества и познавательно-спортивная эстафета

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге про финал Всероссийской олимпиады школьников

В Москве в 12-й раз пройдет фитнес-фестиваль «ФитЭкспо 2024»


Андрей Рублёв

«Титул, которым я горжусь больше всего»: Рублёв одолел Оже-Альяссима и выиграл второй турнир серии «Мастерс» в карьере



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

5 фактов, которые необходимо знать о СЭЙН и Wimmortal и их релизе «Старик и воля».



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России