VIDEO: U LEPOGLAVI UREĐENI PROSTORI ZA DJECU ČIJI SU RODITELJI U ZATVORU 'Oni su uplašeni i osjećaju se napušteno...'
Djeca koja posjećuju roditelje u Kaznionici Lepoglava ubuduće će to raditi u za djecu znatno primjerenijim uvjetima nego dosad.
Rezultat je to zajedničkog rada Ministarstva pravosuđa, udruge Roda (Roditelji u akciji) i UNICEF-a na projektu “Neprekinute veze”, a koji je novinarima predstavljen u petak u Kaznionici Lepoglava.
Godišnje u Hrvatskoj 12.500 djece odrasta bez jednog roditelja jer otac/majka služi zatvorsku kaznu, a samo u ovom trenutku riječ je o čak 800 mališana, koju praksa naziva “nevidljivom djecom”.
konferencija, kaznionica Lepoglava
Trauma
- Oni su uplašeni i osjećaju se napušteno, što nerijetko izaziva emocionalnu traumu. Trauma se pojačava kad s roditeljem ne mogu komunicirati ni održavati emotivan odnos. Ta, često zapostavljena i diskriminirana, djeca trebaju podršku i razumijevanje društva, osobito jer su često žrtve zlostavljanja vršnjaka zbog situacije u kojoj su se našla ne svojom krivnjom. Rizik od diskriminacije i socijalne isključivosti je velik - rekla je novinarima i ljudima iz sustava ministrica obitelji Vesna Bedeković.
Djeca i roditelji mogu se družiti u videoposjetu, a kako bi se djeci olakšao kontakt s roditeljima, soba za sastanke u Kaznionici Lepoglava opremljena je namještajem, sitnicama i didaktičkim igračkama u, s obzirom na okolnosti, ugodan i djeci prijateljski prostor.
Prvotnu traumu izazvanu prolaskom kroz sobu za pretragu novouređene sobe, u kojemu trebaju proći kroz detektor metala dok se iza njih zatvaraju rešetke, djeca bi trebala zaboraviti ulaskom u veseli i razigrani prostor živopisnih boja, za čije su uređenje zaslužni zagrebački studenti dizajna.
Prijateljski prostor
Predstavnica UNICEF-a za Hrvatsku, Regina Catillo, naglašava da su posjeti roditelju u zatvor jedinstveni izazov za dijete:
- Djeca postaju odgovorna za nešto za što nisu i ne mogu biti kriva i neprestano trpe zbog takve situacije. U zatvoru, u koji ni jedno dijete nikad ne bi trebalo ući, trebaju pronaći podršku i prijateljski prostor.
Jedan od zatvorenika kojega djeca posjećuju u zatvoru skrivenog je identiteta u videomaterijalu za UNICEF rekao:
- Mala već zna kad dolazi subota pa veli mami “idemo tati”. Iznenadio sam se kad je ovdje po ploči počela crtati i pisati. Rekao sam joj, srećo, tako ja nju zovem, srećo, kako lijepo pišeš. Igramo se, napravili su igračku kolica pa malu stavim unutra i guram uokolo, ona gleda, družimo se. Baš lijepo, stvarno lijepo, nemam riječi.