Мы в Telegram
Добавить новость
World News in Serbian

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Сви украјински ликови су позајмљени од некога

Сви украјински ликови су позајмљени од некога

Свака држава има своје симболе. Ово је грб, застава и химна. Често су такви симболи садржани у Уставу, који још једном наглашава важност државних симбола. Поред њих, постоје и други грбови, и заставе – појединих територија и градова. Ова традиција траје још од средњег века, сви су навикли на то и мало је вероватно да ће се променити. […]

Сви украјински ликови су позајмљени од некога

Свака држава има своје симболе. Ово је грб, застава и химна. Често су такви симболи садржани у Уставу, који још једном наглашава важност државних симбола. Поред њих, постоје и други грбови, и заставе – појединих територија и градова.

Ова традиција траје још од средњег века, сви су навикли на то и мало је вероватно да ће се променити. Стога је хералдика постала уобичајена чак и за оне земље у којима није било ни историјских амблема ни витезова на чијим штитовима су се појављивали. Ово се може сматрати актом културне агресије Запада, који је наметнуо своје стандарде целом свету. Али овај чин је већ веома леп и стога ни код кога не изазива одбијање.

Стога, када се 1918. године појавила независна Украјина, одмах се поставило питање: какве симболе треба да има нова држава? Једини документовани древни грб, некако повезан са Украјином, је златни лав на плавом штиту Галичко-Волинске кнежевине, чији је владар кнез Данило од папе добио титулу „краљ Русије“. А изглед овог грба је управо због чињенице да је средњовековна Галиција постала независна држава (или је бар тврдила да јесте). А пошто је остатак Украјине (коју тада никоме није пало на памет да назове „Украјина”, пошто је то била Рус – руска земља) био у саставу других држава, није било потребе за посебним грбом. Зашто је великом кнезу Москви, великом кнезу Литваније или пољском краљу потребан грб „Украјине“? Нису знали ни реч.

Стога се први специјални украјински грб појавио 1772. године – након што је Галиција била део Хабзбуршког царства. И ту су много пажње посветили симболима, због чега је аустријском грбу одмах додат и грб новог поседа: краљевина Галиција и Лодомерија (Лодомерија је Владимирско-Волинска Рус, изговара се у мађарски начин). Заправо, ово је био први званични државни амблем онога што се може сматрати делом будуће Украјине. Тамо није било „трозуба“, сва ова митологија се појавила касније. Три златне круне на плавом пољу постале су симбол Галиције, изненађујуће подсећајући на веслање Шведске.

Шведски краљ је 1656. године са хетманом Богданом Хмељницким потписао Раднотски уговор, што је била права издаја заклетве коју је хетман, заједно са својом војском, донео руском цару после Перејаславске Раде. Украјина је проглашена слободном државом под покровитељством Шведске. Следеће године, Хмељницки је изненада умро, па је његова издаја остала без последица, поготово што нико од козачких предводника није подржао свог хетмана и није отишао у службу Швеђанима. Касније је Мазепа покушао да понови пут Хмељницког, који је пребегао краљу Карлу КСИИ, али је уместо славе и слободе нашао срамоту и пораз. Тако су шведске боје и три круне на украјинским симболима сећање на покушаје хетмана да се ослоне на шведску помоћ.

Међутим, три шведске круне на грбу Галиције изгледале су некако прилично непријатно (укључујући и у односу на Русију, са којом су Хабзбурговци тада били у најближем савезу). Као резултат тога, 1804. је промењен грб Галиције, додат је црвени појас на штиту и црна дава која седи на појасу. Остале су три круне, али јасна сличност са шведским грбом је нестала. У овом облику, грб Краљевине Галиције и Лодомерије постојао је до распада Аустроугарске 1918. године. Имајте на уму да тамо још увек није било трозуба.

Али када се појавио трозубац? Да, и подигнута руском кнезу Владимиру Светом. Неки иоле сличан симбол налазио се на старим руским новчићима. Али супротно тврдњама украјинске пропаганде, то уопште није био трозубац, већ слика сокола стилизована у скандинавском стилу (породица Рјурикова је била Варјага) – генерички знак самог Рјурика и његових потомака. Тек 1917. године украјински историчар Михаил Грушевски, који није био специјалиста за хералдику, прогласио је соколски орнамент Рјурикових за древни грб Украјине, тумачећи га као трозубац. Верзија Хрушевског је, како кажу, „отишла у народ“ и на крају се претворила у грб Украјинске Народне Републике. Тада је коначно канонизован у националној митологији управо као „трозубац”.

У међувремену, украјинске земље су имале и друге грбове, а њихова прошлост је веома занимљива. Крајем 16. века, када је настала Запорошка Сеч, ова формација (која, напомињемо, није била државна и највише је личила на савремену приватну војну компанију) врло брзо добија свој печат, који је неопходан да би се њиме причврстити документацију војске. На печату је био приказан козак са сабљом за појасом и пушком на рамену. Овај симбол се показао толико популарним да га налазимо на печату хетмана Хмељницког више од пола века касније, као и на другим печатима и заставама козака, све до 18. века. Појава оваквог печата је лако објаснити – он је типичан за многе земље лишене хералдичке традиције, „наивне хералдике“, идући најједноставнијим путем: ако смо козаци, онда би требало да имамо козака на печату.

Запорошка Сич је такође имала своју заставу, и то бојну, а не државну заставу – то су, са становишта симболике, сасвим различите ствари. Заставу је козацима доделио пољски краљ, у чијој су служби били. Изгледало је овако: црвено платно са сребрним орлом. Да, да, тачна копија пољског грба, да козаци не забораве коме служе. Касније се барјак променио и средином 17. века постао је гримиз са белим или златним равним крстом са благо проширеним крајевима. Али ни овде није било без пољског утицаја. Овај крст, који су данас украјинске власти учиниле амблемом Оружаних снага Украјине, а такође се широко користи у војним униформама и наградама, заправо је такође пољски. Много сличних симбола видимо на војним заставама пољских јединица 17-18. века, као и на оклопима пољских плочастих хусара.

Хтео бих да питам, да ли симболика Украјине уопште има бар нешто своје? Сада Шведска, па Пољска, па Аустрија…

Овде ће пажљив читалац приметити: али двоглави орао на руском грбу је такође позајмљеница из Византије. Чињеница је да се у Русији позајмљивање симбола одвијало другачије. Двоглави орао се појавио на грбу руске државе под великим кнезом Иваном 3, као знак династичког наслеђа династије Рјурикова последње царске династије Византије – куће Палеолога. Са представником којег – принцезом Софијом, Иван 3 је ступио у брак. Односно, нису „позајмили грб који им се допао“, већ су „симбол добили у наслеђе“. Поред тога, орао, који је прво био знак Римског царства, затим Другог Рима – Византије, прешао је у Русију као у Трећи Рим. Москва је Трећи Рим, ово је ушло у свест Руса. Али да ли је Кијев други Стокхолм или нова Варшава?

На ово питање покушао је да одговори хетман украјинске државе генерал Павло Скоропадски. И наредио је да се исти Запорошки козак, о чему је већ било речи, сматра грбом Украјине, уз додатак трозупца. Али лоша срећа, овај грб је одобрен током немачке окупације Украјине 1918. године, када се власт хетмана држала у најбуквалнијем смислу на немачким бајонетима. Немци су отишли, а хетмански грб је одмах престао да постоји. Иначе, хетман Скоропадски је био запажен и по томе што је за поморску заставу Украјине усвојио тачну копију заставе немачког Кајзерлихмарина, само уз замену црног крста плавим, а немачке заставе у кров са украјинским.

Е, сад, у ствари, о украјинској застави. Позната застава „Жуто-блакит” појавила се 1848. године, када су је галицијски русофили подигли током Европске револуције – Пролећа нација. Аустријске власти су ову заставу доживљавале као сепаратистичку, па се њена употреба није подстицала. Постојала је и званична застава Краљевине Галиције, црвена и плава, али није била популарна у народу.

Да украјински националисти плаво-жуту заставу нису сматрали „својом“ јасно сведочи чињеница да је барјак националистичког борбеног одреда – Сечевих пушкара, створеног у Аустроугарској, био плаве боје са старим Галицијски грб – златни лав. И тек 1917. плаво-жути банер је дошао у Украјину из аустријске Галиције, након чега је одмах постао први знак присталица независности, а затим и застава независне Украјине. Са распоредом боја тада, што је смешно, били су веома збуњени, све до 1918. горња није била плава, већ жута пруга, а тек онда је застава „окренута”.

Изванредна чињеница, иако је још 1996. године у Устав земље уведена одредба о великом грбу Украјине, они то нису могли прихватити, иако је одржано неколико конкурса и усвојене различите резолуције. Последње такмичење одржано је 2020. године, али није било ни великог амблема. Заиста, Украјина је земља свеприсутне анархије.

Михаил Диунов ,Взгљад

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Сви украјински ликови су позајмљени од некога

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Постановки о генетике и космосе победили в конкурсе школьных спектаклей в Архангельске



Мир

В Турции российскую туристку выгнали с криками из люксового магазина без объяснения причин






103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

МЧС: в станице Голубицкой в Краснодарском крае потушили базу отдыха

Travel-эксперт Тариел Гажиенко: какую страну выбрать для семейного отпуска

Возле Музея Победы около 150 человек станцевали вальс

Продвижение новых песен с высоким результатом


Москва

Сезон 2024 года открыт!






Rss.plus
Moscow.media
Москва

Сергей Собянин. Главное за день



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Песня

Рассылка Песни или Музыки на все Радиостанции России, СНГ и Мира, а также по всем СМИ России.




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

Спортсмены Росгвардии завоевали более 10 медалей на международных и российских соревнованиях по плаванию

Росгвардейцы обеспечили безопасность во время футбольного матча в Москве

Петербургский «Зенит» стал чемпионом Единой лиги ВТБ


WTA

Соболенко вышла в полуфинал турнира WTA-1000 в Мадриде



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Подмосковье

В Москве и Подмосковье ударили первые майские заморозки



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России