Добавить новость

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Яку працю повинні виконувати роботи?

Автор: Туша Раджендран, професор психології Університету Геріот-Вата (Шотландія).

Спричинене пандемією суспільне розділення змусило нас покладатися на технології більше, ніж ми могли собі уявити — від Teams і Zoom до онлайн-банкінгу і застосунків для перевірки статусу вакцинації.

Наразі суспільство стикається з дедалі більшою кількістю рішень щодо наших відносин з технологіями. Наприклад, чи хочемо ми, щоб нашу потребу у робочій силі задовольняла автоматизація, мігранти-заробітчани або підвищена народжуваність? 

У найближчі роки нам також потрібно буде знайти баланс між технологічними інноваціями і добробутом людей — як з точки зору роботи, яку вони виконують, так і в плані соціяльної підтримки, яку вони отримують.

І тут постає питання довіри. Коли людям слід довіряти роботам і навпаки, — це питання досліджує наша команда вчених «Trust Node» («Центр довіри»), яка працює як частина британського науково-дослідницького хаба «Надійні автономні системи» (UKRI Trustworthy Autonomous Systems Hub). Ми хочемо краще зрозуміти взаємодію людини та робота — на основі схильности людини довіряти іншим, типу робота та характеру завдання. Цей та подібні проєкти можуть зрештою допомогти в розробці роботів.

Це важливий час, щоб обговорити, які ролі ми хочемо, щоб відігравали роботи та ШІ у нашому спільному майбутньому — до прийняття рішень, які важко буде змінити. Один із способів побудувати цей діялог — подумати про різні ролі, які можуть виконувати роботи.

Роботи як наші слуги

Слово «робот» вперше використав чеський письменник Карел Чапек у своїй науково-фантастичній п’єсі «Росумові універсальні роботи» 1920 року. Воно походить від слова «robota», що означає виконувати складну або нудну роботу. Ця етимологія говорить про те, що роботи створені для того, щоб виконувати роботу, за яку люди не хотіли би братися. І не повинно бути явних суперечок, наприклад, у наданні певних завдань роботам — обслуговувати атомні електростанції чи ремонтувати офшорні вітрові електростанції.

Чим більше схожий робот на людину, тим більше ми йому довіряємо. Джерело: Антонело Маранґі/Shutterstock

Однак деякі службові завдання, покладені на роботів, є більш суперечливими, оскільки їх можна розглядати, як позбавлення людей роботи.

Наприклад, дослідження показують, що люди, які втратили рухливість у верхніх кінцівках, могли б отримати користь від допомоги роботів з одяганням. Але це можна розглядати як автоматизацію завдань, які зараз виконують медсестри. Водночас це може звільнити час для медсестер і працівників, які займаються доглядом, — секторів, які зараз мають дуже значну нестачу персоналу — щоб зосередитися на інших завданнях, які вимагають більш складного людського внеску.

Авторитетні постаті

У антиутопічному фільмі «Робокоп» 1987 року майбутнє правоохоронних органів представлено автономним, приватизованим і керованим кіборгами або роботами.

Сьогодні деякі елементи цього образу стали справою недалекого майбутнього: відділ поліції Сан-Франциско розглядає можливість використання роботів — хоча й під прямим контролем людини — з метою вбити небезпечних підозрюваних.

Цей американський військовий робот оснащений кулеметом та використовується як дистанційна збройова платформа. Джерело: Армія США

Але залучення роботів як представників влади потребує ретельного вивчення, оскільки дослідження показали, що люди можуть надмірно довіряти їм.

В одному експерименті «робот-пожежник» був призначений для евакуації людей із будівлі під час навчальної пожежної тривоги. Усі 26 учасників сумлінно йшли за роботом, хоча половина раніше бачили, як той погано виконував навігаційне завдання.

Роботи як наші друзі

Важко уявити, що зв’язок між людиною та роботом буде таким же якісним, як між людьми чи між господарем та його домашнім улюбленцем. Однак зростання рівня самотности в суспільстві може означати, що для деяких людей мати товариша нелюдської подоби краще, ніж не мати нічого.

Робот Паро є одним із найбільш комерційно успішних роботів-компаньйонів на сьогодні і розроблений так, щоб виглядати як дитинча гренландського тюленя. Проте дослідження показують, що чим більш людиноподібним виглядає робот, тим більше ми йому довіряємо.

Робот-компаньйон Паро виглядає як дитинча тюленя. Джерело: Анжела Остафічук / Shutterstock

Дослідження також показало, що різні ділянки мозку активуються, коли люди взаємодіють між собою або з роботом. Це означає, що наш мозок може сприймати взаємодію з роботом інакше, ніж з людиною.

Створення корисних роботів-компаньйонів передбачає складну взаємодію інформатики, інженерії та психології. Робот-домашній улюбленець може бути ідеальним для тих, хто фізично не в змозі вигулювати собаку. Такий робот також може виявити падіння людини та нагадати комусь прийняти ліки.

Однак те, як ми справляємося з соціяльною ізоляцією, викликає питання у нас як у суспільства. Дехто може розцінити спроби «подолати» самотність за допомогою технологій як хибне рішення цієї поширеної проблеми.

Чого можуть нас навчити робототехніка та ШІ?

Музика — джерело цікавих спостережень про відмінності між людськими та робототехнічними талантами. Помилки, які люди роблять постійно, а роботи — ні, виявляється, є життєво важливим складником творчости.

Дослідження, яке провів Адріян Газард та його колеги, протиставило професійним піяністам автономний дисклавір (автоматичне піяніно з клавішами, які рухаються так, ніби на ньому грає невидимий піяніст). Дослідники виявили, що, зрештою, музиканти допускали помилки. Але вони робили це так, що людям було цікаво слухати виконання.

Поняття «естетичного провалу» також можна застосувати до того, як ми живемо своє життя. Воно пропонує потужний контрнаратив на противагу ідеалістичним і перфекціоністським повідомленням, які ми постійно отримуємо через телебачення та соціяльні мережі — про все, від зовнішнього вигляду до кар’єри та стосунків.

Як біологічний вид ми наближаємось до багатьох роздоріжжів, зокрема щодо того, як реагувати на зміну клімату, досягнення генної інженерії і роль робототехніки та ШІ. Однак ці дилеми — це також можливості. ШІ та робототехніка можуть віддзеркалювати наші менш привабливі характеристики, такі як гендерні та расові упередження. Проте вони також можуть звільнити нас від марудної праці та підкреслити унікальні та привабливі якості, такі як людська творчість.

Нині люди самі вирішують, як їм будувати взаємодію з роботами, але все може змінитися. Щоб зробити грамотний, усвідомлений вибір, нам потрібно навчитися ставити правильні запитання, починаючи з того, що ми насправді хочемо, щоб роботи робили для нас.

Стаття вперше була опублікована англійською мовою під назвою «We need to discuss what jobs robots should do, before the decision is made for us» в журналі The Conversation 27 квітня 2023 року.

Переклали Ростислав Кашуба, Маргарита Клименко, Ірина Тесленко

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Актера Игоря Меркулова похоронят на Николо-Архангельском кладбище



VIP

«Три богатыря. Ни дня без подвига» уже в кино! «Юмор FM» рекомендует




Українські новини

Відомий аграрій Кормишкін, складає свої депутатські повноваження



Новости 24 часа

Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов принял участие в посвященных 100-летию дивизии имени Ф.Э. Дзержинского торжественных мероприятиях



Game News

Мафия-НН: С юных ногтей будем учиться вгрызаться в двери, закрывающие ментальные миры.



Москва

Собянин предупредил москвичей о ливнях и возможном формировании смерчей 20 июня



News Every Day

PGA Tour Commissioner Jay Monahan shuts down Saudi agreement rumors: “complex scenario”



Происшествия

Кураторам платных парковок Екатеринбурга пригрозили уголовным делом



Москва

Жена Евгения Малкина приехала в Россию



Джиган

Джиган о «Выжить в Дубае»: «Понимал, приеду — буду жрать тараканов, а у меня диета. Опять стану жирным!»



Москва

Сербы объяснили, почему команда Вучича подписала «предательскую» декларацию в отношении РФ в Швейцарии



Кирилл Скачков

Кирилл Скачков из Новокузнецка стал победителем Игр стран БРИКС-2024



Москва

Топ-5 самых ярких зарубежных архитектурных проектов на первичном рынке Москвы



Россия

Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе



Симферополь

Футболисты ЮФУ одержали три победы в домашнем турнире



Москва

Как Россия уступила Азербайджану значительные территории Дагестана и два села



Москва

Собянин рассказал о росте турпотока из Китая



Москва

За прошедшую неделю подмосковные росгвардейцы обеспечили безопасность более 200 мероприятий



103news.com — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 103news.com.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.

Другие популярные новости дня сегодня


Новости 24/7 Все города России





Топ 10 новостей последнего часа




Новости России

Психолог Ольга Романив: как научиться расслабляться на отдыхе и не думать о работе

Собянин предупредил москвичей о ливнях и возможном формировании смерчей 20 июня

Политолог Марков: Джефф Монсон принял ислам в Москве

Более 40 новых автобусов закупят в «Мострансавто» Мытищ до конца года


Москва

В России запустили бесплатного цифрового ЗОЖ-помощника






Rss.plus

«Три богатыря. Ни дня без подвига» уже в кино! «Юмор FM» рекомендует

Ирина Ортман оставляет в прошлом «Всё, что было вчера».

Вербовку Зеленского могут успешно применить?!

Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов принял участие в посвященных 100-летию дивизии имени Ф.Э. Дзержинского торжественных мероприятиях

Moscow.media
Москва

Собянин: Москва и Пекин подписали программу сотрудничества на 2024-2026 годы



103news.comмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "103 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 103news.com — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

103news.com — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Музыкальные новости

Сергей Рахманинов

Концерт “Рахманинов под небом”




Спорт в России и мире

Алексей Смирнов – актер, которого, надеюсь, еще не забыли

В УФСИН России по Республике Дагестан прошли лично-командные соревнования по легкой атлетике

Резидент «Инсайт Люди» Дмитрий Зубов установил мировой рекорд по чеканке мяча

Военно-спортивный фестиваль Росгвардии в «Лужниках» собрал более 20 000 москвичей и гостей столицы


Андрей Рублёв

Теннисисты Рублев, Хачанов и Самсонова не сыграют на Олимпиаде-2024



Новости Крыма на Sevpoisk.ru


Москва

Синоптик Позднякова: Июнь в Москве может в три раза превысить норму по осадкам



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России